Home / Komputery Stacjonarne / Karty graficzne / GeForce GTX 1060 – szczegóły i cena podstawowej karty do VR

GeForce GTX 1060 – szczegóły i cena podstawowej karty do VR

GeForce GTX 1060

Nvidia zapowiedziała w końcu oficjalnie swój najnowszy i zarazem najtańszy układ GeForce GTX 1060, który został wyceniony na 249 dolarów. Wyposażona w 6GB  pamięci GDDR5 i zegarem 1,7 GHz, karta może podbić taktowanie do 2 GHz w przypadku przetaktowania, co jeszcze bardziej odbije się na liczbie klatek w grach.

Odpowiednio przystopowany pod względem wydajności do mocniejszych braci GTX 1060, oferuje doznania podobne do tych z kart GTX 980, sprzedawanej za ok. 400 dolarów, a więc jak widzimy sporo taniej. Co więcej, NVIDIA zapewnia, że karta dostarczy wystarczająco mocy do rzeczywistości wirtualnej (VR), czyniąc ten układ Pascal najtańszym dedykowanym temu rozwiązaniu z obozu zielonych.

Ze specyfikacji wynika, że do dyspozycji będziemy mieć 1280 rdzeni CUDA, 192 bitową szynę danych i przepustowość pamięci na poziomie 8 Gbps. 

Podobnie do starszych braci, tak i w przypadku 1060-tki, możemy liczyć na względną oszczędność energii, co w tym przypadku przekłada się na 120W, mających być wystarczające do zasilenia rosnącej pomału biblioteki tytułów VR. Niemniej jednak apetyt na energię wzrośnie, gdy zdecydujemy się na jakikolwiek OC. Karta wymagać będzie dodatkowego zasilana, dostarczanego za pomocą 6 pinowego złącza i zajmować dwa sloty.

Sprzedaż kart GTX 1060 wykorzystującą 16 nm proces technologiczny najpopularniejszych producentów takich jak Asus, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY czy Zotac rozpocznie się już 19 lipca, a poza nimi kupujący będą mogli zdecydować się na wersję Founders Edition wycenioną na 299 dolarów i dostępną na stronie firmy NVIDIA.

Choć karta wspierać będzie technologię  Ansel capture tool, umożliwiającą tworzenie 360-cio stopniowych fotosfer, to graczy z pewnością przyciągną takie gry jak Mirror’s Edge: Catalyst czy Wiedźmin 3, które otrzymają specjalne wsparcie już niebawem. Co więcej, w przygotowaniu są takie tytuły Unreal Tournament, Poolnation VR, Everest VR, Obduction, Adr1ft oraz Raw Data. Takie wsparcie ze strony twórców może nie gwarantuje, ale przynajmniej zapewnia lepszą adaptację VR na tańszych zestawach komputerowych.

Ponad powyższe, wspomniana wcześniej wystarczająca wydajność w VR oraz gier wykorzystujących DirectX 11 / DirectX 12, skusi zapewne sporą część rozważających zakup nowej karty, bądź aktualizację obecnej.

Co jak co ale wydanie 250 a nie 600 dolarów na kartę, którą zasilimy gry VR robi różnicę, czyż nie tak. Poza tym mając na uwadze porównywalną do serii 980 wydajność, warto GTX 1060 rozważyć do normalnego użytku, bądź typowych gier (nie wykorzystujących rzeczywistości wirtualnej).

 GTX 1060 wydajnosc vs GTX 960