Home / Telefonia mobilna / Galaxy A3 vs Galaxy A5 – pojedynek Samsungów

Galaxy A3 vs Galaxy A5 – pojedynek Samsungów

galaxy-a3-galaxy-a5

Oto dwa popularne smartfony Samsung z serii A. Samsung idzie pełną parą w produkcje urządzeń z metalowymi elementami obudów, tak jakby chciał abyśmy zapomnieli o jego plastikowych chciało by się powiedzieć „korzeniach”.

Podczas gdy Galaxy A3 dostępny jest w cenie 589-749 zł (taryfy 50/30 zł w Play Formuła 4.0 z 250 MB internetu), tak model A5 kosztuje 969-1139 zł (te same pakiety).

Widzimy zatem, że oba smartfony są względnie na kieszeń typowego Kowalskiego, odbiegając tylko nieznacznie od flagowych smartfonów z serii S (np. S4 czy S5), a kosztują znacznie mniej.

Przyjrzyjmy się zatem serii A, czyli smartfonom ze średniej półki cenowej. Galaxy A3 to dosyć małe urządzenie ze specyfikacja nieco lepszą niż smartfony tzw. podstawowe, natomiast Galaxy A5 jest podobny do niego wielkością samego ekranu, lecz lepszy od A3 praktycznie pod każdym innym względem.


Wygląd i jakość wykonania

wpid-samsung-a3a5a71
Samsung Galaxy A3 i Galaxy A5 mają bardzo podobny wygląd , tak jak tego można oczekiwać od urządzeń z tej samej serii. Oba zatem zostały wyposażone w obudowy wykonane z jednego kawałka metalu, zyskując tym samym na wyglądzie i odczuciu klasy 'premium’, z delikatną szczyptą „różnic”.

Samsung Galaxy A5 a
Pierwszą różnicą jest że, Galaxy A3 jest mniejszy i przez to lżejszy z tej dwójki, mierząc 130.1 x 65.5 x 6.9mm i ważąc 110.3g, w porównaniu z 139.3 x 69.7 x 6.7mm i 123g jakie reprezentują Galaxy A5.

Ani A3, ani A5 nie sprawiają wrażenia przerośniętego urządzenia, a większa wielkość i waga Galaxy A5 podyktowana jest większym jego ekranem.

Metalowa obudowa (unibody) jest w zasadzie nowym nabytkiem w stajni Samsunga, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jakość wykonania smartfonów tego producenta w ostatnich kilku latach. Nabywając inny materiał, z którego wykonane są oba urządzenia, zyskały one nie tylko nowy wygląd, ale i odczucie przy obcowaniu z nimi na codzień.

W samym wyglądzie jednak dużo się nie zmieniło, i zarówno A3 jak i A5 mają tzw. Samsungowy wygląd, co poniekąd jest nieco rozczarowujące, bynajmniej dla co niektórych z nas.


Specyfikacja

Samsung Galaxy A3 c
Patrząc na specyfikację, smartfon Samsung Galaxy A3 posiada 4.5-calowy wyświetlacz o rozdzielczośći 540 x 960 wykonany w technologii Super AMOLED (245 PPI), podczas gdy  Galaxy A5 m już 5 calowy, oferujący rozdzielczość 720 x 1280 pikseli (HD) i 294 ppi, także korzystający z dobrodziejstw Super AMOLED.

Technologia Super AMOLED zapewnia w obu przypadkach dobre kąty widzenia oraz głęboki kontrast, lecz dzięki większemu wyświetlaczowi A5 (zarówno pod zględem wielkości, rozdzielczości i upakowania pikseli), jes w stanie zaoferować bardziej ostry obraz. Właśnie dlatego powinniście się zdecydować na większy model z tej dwójki, chyba że zależy wam na poręcznym smartfonie, i macie małe kieszenie.

W obu urządzeniach siedzi ten sam dwurdzeniowy, 64-bitowy procesor Snapdragon 410 napędzany zegarem 1.2GHz i zarządzany przez Android 4.4 KitKat. Jednak znaczącą różnicą jest ta, że Galaxy A5 ma 2 a nie 1 GB RAM jak mniejszy model.

Pomimo, że w obu przypadkach możecie liczyć na dobrąwydajność, dodatkowa pamięć, większy ekran i jego lepsza rozdzielczość przemawiają na korzyść A5. Pytanie tylko czy będziecie w stanie wyciągnąć z kieszeni conajmniej dodatowe 500 zł.

Trzeba jednak zaznaczyć, że większy smartfon to solidny zawodnik klasy średniej, gdy A3 to taki przeciętniak, który co prawda wykona powierzone mu zadania ale, nieco dłużej mu z tym zejdzie i nie będzie to tak ładnie wyglądało.

W obu opisywanych tu urządzeniach znajdziemy gniazdo kart rozszerzeń micro SD, za pomocą którego będziemy mogli zwiększyć ją do 64 GB, tak samo jak oba posiadają Wi-Fi, 3G, 4G, Bluetooth 4.0 i NFC jeśli chodzi o połączenia.


Aparaty

samsung-galaxy-a5-galaxy-a3 camera
Zarówno  Galaxy A3 jak i Galaxy A5maja dosyć dobrej jakości kamery, lecz nie identyczne. mniejszy model A3 ma 8 MP sensor (kamera główną) z lampą flash LED, możliwością zapisu filmów 1080p w 30 klatkach na sekundę, natomiast Galaxy A5 został wyposażony w 13 MP kamerę zdolną do zapisu filmów z takimi samymi parametrami.

Większa kamera w A5 przekłada się oczywiście na bardziej szczegółowe zdjęcia, więc jeśli to jest waszym priorytetem, kolejny punkt do zakupu tego właśnie urządzenia.

Samsung Galaxy A5 Sample Image

Samsung Galaxy A5 przykładowe zdjęcie

Kamery z przodu są identyczne, z 5 MP sensorami nadają się więc idealnie do tzw. selfies i tak jak w przypadku głównych snaperów, oferują oprogramowanie z wieloma opcjami robienia zdjęć np. selfies, panorama, makro itp.


Oprogramowanie

AAA_5163
Jak wspomniałem, dwa pisywane smartfony sprzedawane są z systemem operacyjnym Android KitKat, 4.4.4, i póki co brak jakichkolwiek informacji co do ewentualnej (nawet wątpliwej) aktualizacji do wersji 5.0 Lollipop.

Jak to w Samsungach bywa, tak i tu mamy nakładkę TouchWiz oraz szereg tzw. bloatware będącego oprogramowaniem instalowanym przez producenta takim jak Samsung Hub, Galaxy Apps, ChatON, S Planer etc.

W związku z korzystaniem obu modeli z Google Play Store dostępne są aplikacje na ten system z wykluczeniem kilku, które albo będą działały wolno ze względu na szybkość procesora, ale tych na szczęście jest niezmiernie mało.


Czas pracy na baterii i ładowanie

galaxy-a5-a3
Zarówno Samsung Galaxy A3 z baterią 1900 mAh, do 12 rozmów, 60 godzin słuchania muzyki, jak i Galaxy A5 z większą bo 2300 mAh baterią mającą zapewnić do 15 godzin rozmów czy 68 muzyki, powinno wystarczyć dla przeciętnego lub szukającego nieco więcej użytkownika.

Jak widzimy nieco większa bateria w A5 jest wykorzystywana przez większy ekran (z większą rozdzielczością), co przekłada się na w zasadzie minimalny zysk długości działania tego smartfonu.

Czasy te można wydłużyć korzystając z funkcji oszczędzania energii, lecz kolosalnych różnic zapewne nie odczujemy.

Bliźniacze smartfony posiadają złącze micro USB, przez które następuje ich ładowanie oraz transfer danych jeśli zdecydujemy się na tą zamiast za pomocą Kies Air, metodę zrzucania np. zdjęć, muzyki, filmów czy kontaktów.


Podsumowanie

Samsung Galaxy A3 oraz Galaxy A5 są zarazem identyczne i bardzo rożne zarazem. Tak, mają taki sam wygląd, procesor i wersję systemu operacyjnego ale różne rozmiary, ilość pamięci RAM, rozdzielczości ekranu i kamery.

Różnica w rozdzielczości choć nie kolosalna w połączeniu z ww.różnicami powoduje, że pod tym względem są to zupełnie inaczej zachowujące się urządzenia.

Choć pod względem różnic w specyfikacji wygrywa Galaxy A5, to jego cena jest praktycznie dwukrotnie wyższa i jeśli nie zależy wam na nieco większej rozdzielczości czy wielkośći ekranu, i nie uruchamiacie tuzina aplikacji jednocześnie, to A3 również wam się spodoba. Ale wybór jak zwykle należy do was.