Home / Aktualności / Furia graczy w związku z anty-cheat Denuvo powoduje ogrom negatywnych recenzji na Steam

Furia graczy w związku z anty-cheat Denuvo powoduje ogrom negatywnych recenzji na Steam

Zapewne wielu z was natknęło się na pierwszą aktualizację Doom Eternal zawierającą między innymi funkcję anty-cheat Denuvo. Jak wiemy Update 1 do tej gry zaczął ciągnąć ją ku dnu jeśli chodzi o recenzję na Steam. Po zeszłotygodniowej łatce, gra Bethesdy otrzymała ponad 4700 negatywnych recenzji (i liczba ta rośnie), po tym, jak gracze protestowali przeciwko dodaniu oprogramowania anty-cheatowego, nazywając go oprogramowaniem szpiegującym i wirusem, biorąc pod uwagę eskalowane przywileje, jakie posiada w jądrze systemu.

Doom Eternal otrzymał niedawno swoją pierwszą poważną aktualizację, zawierającą „Wzmocnione Demony” w trybie dla jednego gracza oraz poprawę jakości w ogólnej grze. Dodano także Denuvo anti-cheat, usługę na poziomie jądra, która monitoruje rozgrywkę wieloosobową, podobnie jak kontrowersyjne oprogramowanie Valotant Riot. Podczas gdy Riot dokonał odpowiednich poprawek później, pozwalając graczom wyłączyć Vanguard, łatka anty-cheat Denuvo dla najlepiej sprzedającego się gry Doom Eternal wylądowała teraz na wzburzonym morzu, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i wydajności.

Irdeto, firma stojąca za Denuvo, odpowiedziała na reakcję w zeszłym tygodniu, zauważając, że jej oprogramowanie anty-cheatowe rozpoczyna się / kończy wraz z grą i że „faktyczne monitorowanie” odbywa się tylko podczas meczów wieloosobowych.

Odpowiedź Irdeto niewiele pomogła, by zaradzić obawom dotyczącym bezpieczeństwa, a w weekend wielu graczy zwróciło się do Reddit, YouTube i innych platform, aby narzekać na problemy z wydajnością gry. Podczas gdy niektórzy zgłaszali nadmierne spadanie klatek, inni wspominali o awariach i usuwaniu miejsc zapisu po pierwszej aktualizacji.

Większość graczy łączy te problemy z wydajnością z systemem anty-cheat Denuvo i skrytykowała decyzję o wprowadzeniu kontrowersyjnej funkcji gry wieloosobowej do gry rozgrywanej przede wszystkim ze względu na doświadczenie dla jednego gracza. Kilku zadawało również pytania, dlaczego usługa anty-cheat na poziomie jądra została dodana do gry po premierze i byli sfrustrowani próbami uzyskania zwrotu pieniędzy.

Należy też wspomnieć, że Bethesda również zwróciła uwagę na te obawy i niedawno opublikowała tweeta, a Steam ponownie dał całkiem jasny obraz tego, co się dzieje, gdy wydawca / twórca denerwuje swoich odbiorców kontrowersyjną aktualizacją gry. Ranking Doom Eternal na Steamie utrzymywał się na bardzo zadowalającym poziomie 90% przed tą aktualizacją (gra ma zaledwie dwa miesiące) i od tego czasu spadła poniżej 50% w ostatnich recenzjach. 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.