Home / Aktualności / FIAT wyprowadza się z Włoch do Holandii i Wielkiej Brytanii

FIAT wyprowadza się z Włoch do Holandii i Wielkiej Brytanii

FIAT czyli Fabbrica Italiana Automobili Torino przenosi swoją główna siedzibę z Włoch do Holandii i Wielkiej Brytanii. Ostateczną decyzję o przeprowadzce podjął Sergio Marchionne, który być może miał już dość polityki włoskiego rządu, któremu nie obca jest korupcja czy tzw. kumoterstwo.

Pomimo przeniesienia znacznej części koncernu do Holandii (tam zarejestrowana została nowa firma) i Wielkiej Brytanii (siedziba FCA), biura konstrukcyjne oraz stylistyczne włoskiej marki mają nadal pozostać na Półwyspie Apenińskim. Z kolei podatki jakie będzie płacił FIAT mają zostawać w Wielkiej Brytanii, a giełdą, na której będzie on notowany zostanie nowojorska NYSE (New York Stock Exchange).

Czy fuzja z Chryslerem (FIAT tworzy teraz jeden koncern z Chryslerem pod nazwą Fiat Chrysler Automobilies), którego pozostałą część akcji wykupiono na początku tego roku od funduszu VEBA czas pokaże. Mariaż Chryslera oraz Daimlera (DaimlerChrysler AG) także traktowano jako wielkie wydarzenie skazane na sukces, a jak się się to połączenie skończyło nie trzeba chyba nikomu przypominać.

Nie bez znaczenia na opisywana w niniejszym newsie sytuację ma z pewnością spadająca od wielu lat sprzedaż FIAT-ów w Europie (w Polsce poza pierwszą dwudziestką), podczas gdy na świecie włoski koncern zajmuje zaledwie siódmą lokatę (i to po połączeniu z Chryslerem).

Przypomnijmy, że jeszcze kilkanaście lat temu FIAT zajmował w naszym kraju wielokrotnie pierwsze miejsce w statystykach sprzedaży, zaś na świecie najlepszą pozycją jaką wywalczył sobie ten producent była trzecia lokata w roku 1964.

 FIAT Chrysler logo

Źródło: Internet

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.