Home / Aktualności / Facebook zmienia się w Meta – co to oznacza

Facebook zmienia się w Meta – co to oznacza

Na prezentacji Connect 2021 Facebooka dyrektor generalny Mark Zuckerberg przedstawił nowy branding firmy nazwany Meta, która łączy aplikacje i technologie Facebooka pod jedną nową marką firmy. Meta skupi się na ożywianiu metaverse i pomaganiu ludziom w łączeniu się, znajdowaniu społeczności i rozwijaniu firm.

Metaverse będzie wyglądał jak hybryda dzisiejszych internetowych doświadczeń społecznych, czasami rozszerzona na trzy wymiary lub rzutowana na świat rzeczywisty. Pozwoli to dzielić się wciągającymi doświadczeniami z innymi ludźmi, nawet jeśli nie możemy z nimi fizycznie obcować.  To kolejna ewolucja w długiej linii technologii społecznościowych i otwiera nowy rozdział w firmie. Zuckerberg podzielił się więcej o tej wizji w liście założyciela.

Coroczna konferencja Connect gromadzi programistów rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, twórców treści, marketerów i inne osoby, aby uczcić dynamikę i rozwój branży. Tegoroczne wirtualne wydarzenie miało na celu zbadanie, jak mogą wyglądać doświadczenia w metawersie w ciągu następnej dekady – od kontaktów społecznych po rozrywkę, gry, fitness, pracę, edukację i handel. Firma ogłosiła również nowe narzędzia, które pomogą ludziom budować dla metawszechświata, w tym platformę Presence, która umożliwi nowe doświadczenia w rzeczywistości mieszanej w Quest 2 (zestawie VR Facebooka), oraz inwestycję o wartości 150 milionów dolarów w wciągającą naukę, aby szkolić następne pokolenie twórców.

Poniżej możecie zobaczyć skróconą wersję trwającej ponad godzinę prezentacji zawierającą kluczowe jej elementy i dowiedzieć się więcej o tym, jak metaverse odblokuje dla nas nowe możliwości. Możecie również dowiedzieć się więcej o pracy firmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy nad rozwojem marki Meta na jej blogu projektowym.

Struktura korporacyjna Facebooka nie zmienia się jako Meta. Jednak sposób, w jaki raportuje o finansach, się zmieni. Począwszy od wyników za IV kwartał 2021 roku spółka planuje raportować dwa segmenty operacyjne: Family of Apps oraz Reality Labs. Meta zamierza również rozpocząć handel pod nowym oznaczeniem giełdowym, które firma zarezerwowała, MVRS, już 1 grudnia. Dzisiejsze ogłoszenie nie ma wpływu na to, jak firma wykorzystuje lub udostępnia dane.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.