Home / Aktualności / Facebook inwestuje w technologie rozpoznawania mowy

Facebook inwestuje w technologie rozpoznawania mowy

Facebook Tom Stocky
Jeden z managerów serwisu Facebook Tom Stocky stwierdził w poniedziałkowym wywiadzie że sieć społecznościowa Facebook zamierza przejąć firmę Mobile Technologies. Firma ta była odpowiedzialna za aplikację Jibbigo, która tłumaczy rozmowy aż w 25 językach. Przejmując ją wierzy, że ta inwestycja długoterminowa na pewno się zwróci.

Stocky stwierdził, że wyszukiwanie jak i komunikacja głosowa nabrała znaczenia w ostatnim czasie i Facebook nie chce zostać w tyle w tej dziedzinie. Dlatego właśnie zainteresował się Mobile Technologies wierząc iż pomoże ona zaoferować  jego użytkownikom nowe funkcje a samej firmie być bardziej konkurencyjną. Facebook poprzez aplikację Jibbigo chce jeszcze efektywniej łączyć użytkowników na całym świecie.

Jibbigo

Jibbigo jako pierwsza oferowała tłumaczenie z mowy-do-mowy zarówno on-line jak i off-line. Tłumaczone frazy są nagrywane lub wpisywane do aplikacji a następnie tłumaczone na ekran lub czytane użytkownikowi.

Produkt ten jest dostępny za darmo w trybie on-line, zaś wymaga drobnej jednorazowej opłaty od użytkownika za używanie w trybie off-line.

Potencjał w przejęciu Mobile Technologies przez Facebooka jest ogromny. Wśród nich można zaliczyć możliwość prowadzenia czatu między użytkownikami w różnych językach w czasie rzeczywistym, oferując podróżującym tłumaczenie głosowe czy tłumacząc statusy użytkowników w różnych językach tak aby pojawiały się one jak napisane właśnie dla nas. Samo przejęcie umożliwia obycie się bez konieczności korzystania z innego oprogramowania (jak np. tłumaczenia Bing, które Facebook stosował w przeszłości).