Home / Komputery Stacjonarne / Płyty główne / EVGA Z170 Stinger, Z170 FTW oraz Z170 Classified dla procesorów Skylake zaprezentowane

EVGA Z170 Stinger, Z170 FTW oraz Z170 Classified dla procesorów Skylake zaprezentowane

EVGA Z170 Stinger

Z170 Stinger, Z170 FTW, oraz Z170 Classified to trio nowych płyt głównych firmy EVGA, które mają być tzw. „ciszą przed burzą” w postaci procesorów Intel Skylake.

Zaczynając od najmniejszej z nich a mianowicie Z170 Stinger, czyli konstrukcji mini-ITX, niech was nie zwiodą miniaturowe rozmiary, gdyż płyta ta posiada spore możliwości (w tym rozbudowy) a wśród ciekawych nabytków znalazły się dwa gniazda DDR4 czy jedno PCI-Express 3.0 x16. Wśród niespodziewanych rzeczy znalazło się nawet na niej złącze M.@ do odłączenia szybkich dysków SSD.

EVGA Z170 FTW

Drugą z wartych uwagi płyt głównych dla procesorów Skylake jest EVGA Z170 FTW, która posiada już 4 gniazda DDR4, cztery PCI-Express 3.0 (notabene, tylko jeden będzie mógł działać z pełną prędkością x16) jak również duet złączy (po jednym) PCI Express 4.0 i M.2.

EVGA Z170 classified

EVGA Z170 Classified, czyli topowa konstrukcja z zaprezentowanych dziś nowości jest nieco większa (standard ATX), i tym samym oferuje nieco więcej funkcji i rozszerzeń. Producent postarał się bowiem o funkcję łączenia mnożnika PLX, który daje możliwość używania czterostronnego SLI (8-mio pasmowa przepustowość dla każdego złacza PCI Express 3.0).

Również nie musimy się martwić o brak szybkich złącz dla urządzeń peryferyjnych, gdyż znajdziemy tu nie tylko USB 3.1, SATA Express, ale również dwa złącza M.2.

Tak więc widzicie, że płyty EVGA Z170 Stinger, Z170 FTW oraz Z170 Classified mają potencjał, szkoda tylko, że producent nie zdecydował się na USB 3.1 we wszystkich modelach (tylko wersja Classified je posiada). Niemniej jednak cieszy zastosowanie złącz M.2, które pozwala na szybsze niż standardowe SATA prędkości dysków SSD.

Pomimo że nie uzyskaliśmy szczegółowej daty owych płyt, to podejrzewamy, że pojawią się one pomiędzy 5 sierpnia (premiera układów Skylake) a początkiem września. A czy wy planujecie modernizację swoich maszyn? Jeśli tak to czy propozycja EVGA wydaje wam się kusząca?