Home / Aktualności / Europejscy pasjonaci sprzętu komputerowego wolą AMD – pokazują najnowsze badania

Europejscy pasjonaci sprzętu komputerowego wolą AMD – pokazują najnowsze badania

Niezależne badanie przeprowadzone przez Europejskie Stowarzyszenie Sprzętu (EHA) wykazało, że AMD zajmuje teraz wyższą pozycję niż Intel jeśli chodzi o preferencje zakupu procesorów. W zeszłym tygodniu AMD zdobyło większość pozycji w najlepiej sprzedających się w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz większości innych europejskich sklepów Amazon, po raz pierwszy kompleksowe badanie wykazało weryfikowalne, wygenerowane przez naukę liczby, które możemy zobaczyć.

Według EHA, aż 60% entuzjastów PC w Europie (z przebadanych 10 000 respondentów) wykazało silny sentyment do AMD jako ulubionego producenta procesorów i wybrałoby dowolny system z procesorem AMD zamiast procesora Intela (w tym APU, karty graficzne AMD + Radeon i karty graficzne AMD + NVIDIA). Jest to dalekie od tego samego okresu w zeszłym roku, w którym AMD posiadało tylko 40% preferowanego zamiaru zakupu i więcej niż 50% wykazanych w tym samym badaniu przeprowadzonym w drugiej połowie roku 2019. Ta sama ankieta pokazuje również nieznacznie wzrost preferencji dla kart graficznych AMD, przy czym w pierwszej połowie 2019 r. wykazano preferencje 19%, w porównaniu z 23%.

Łatwo zrozumieć, dlaczego AMD rośnie (jeśli mogę to powiedzieć, błyskawicznie) w siłę pod względem preferencji zakupowych nowych systemów i sprzętu, czy to na poziomie konsumenta czy przedsiębiorstwa. Własność intelektualna AMD nigdy nie była silniejsza, a ich podziały procesorów niszczą wysiłki Intela, aby nadążyć – wspomagany przez swojego partnera produkcyjnego TSMC, który niedawno osiągnął pozycję najcenniejszej azjatyckiej firmy.

Przewodniczący EHA Koen Crijns powiedział:

„W ciągu ostatnich trzech lat AMD nabrało tempa w segmencie entuzjastów. Dzięki procesorom z serii Ryzen AMD wyeliminowało wszelkie utrzymujące się luki w wydajności, oferując jednocześnie doskonały stosunek ceny do wydajności. Wzrost preferencji z 50% do 60% w ostatnich miesiącach można wytłumaczyć wprowadzeniem najnowszego procesora AMD Ryzen 3 generacji. Ryzen 3000 oferuje nie tylko lepszą wydajność w przypadku wielowątkowych obciążeń, ale także w mniej wymagających aplikacjach, takich jak np. gry komputerowe.

Źródło: EHA

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.