Home / Aktualności / Energooszczędny procesor nowej generacji AMD Carrizo APU

Energooszczędny procesor nowej generacji AMD Carrizo APU

AMD Carrizo APU 06
Procesor nowej generacji AMD Carrizo APU, który przy dalszym wykorzystaniu 28 nm procesu technologicznego stanowić ma największy skok technologiczny od czasó „Trinity” został dziś zaprezentowany jako tzw. Technical Preview.

Jak podkreśla firma AMD, chip ten ma oferować jeszcze większą oszczędność energii ponad tą jaką oferuje obecna generacja procesorów czyli „Kaveri„.

Jedną w większych zmian w Carrizo APU jest jego rdzeń nazwany roboczo „Excavator„, będący 23 procent mniejszy w objętości niż „Steamroller” (należy wspomnieć, że oba bazują na 28 nm procesie technologicznym). Excavator zawdzięcza to bardziej upakowanym bibliotekom jakie obsługuje, przez co zmniejszył się rozmiar samego rdzenia.

Co więcej, praktycznie wszystkie elementy nowego APU są „upakowane” do tego stopnia, że układ zmiennoprzecinkowy jest 38% mniejszy, układ FMAC 35% mniejszy, zaś kontroler pamięci cache pomniejszony o dalsze 35%.

Zoptymalizowany pod względem wydajności graficznej Carrizo APU wykorzystuje w swojej budowie upakowane warstwy metalu. Każdy z rdzeni „Excavator” to z kolei dwa rdzenie procesora x86-64 pod względem budowy przypominające te z poprzedniej generacji.

Pomniejszanie poszczególnych elementów nie spowodowało jednak zmniejszenia liczby tranzystorów, które w przypadku Carrizo są w ilości 3,1 biliona (Haswell-D ma dla porównania  1,4 biliona).

Wśród innych usprawnień, które procesory nowej generacji AMD Carrizo APU będą oferowały znalazła się 18% redukcja wycieków, 10 % większe taktowania zegarów, nowy algorytm  ustalania napięcia (redukujący straty energii procesora o 19%), czy zmniejszone straty GPU o 10%.

Jeśli zaś chodzi o urządzenia mobilne, w tym tablety mniejsze niż 9 cali, to AMD również i tu ma szansę się wykazać, a to za pomocą nowych stanów zasilania, dzięki którym w czuwaniu zużywane będzie 1,5W zaś przy pełnym obciążeniu 10 W mocy.

Co zatem zyskamy dzięki tej miniaturyzacji  Excavatora względem Steamrollera, to 40% mniejsze zużycie energii i 23% mniejszy rozmiar samego rdzenia. To jak zapewnia AMD odbić ma się „dwu-cyfrowym” wzrostem czasu pracy na baterii.

Nowy zintegrowany układ grafizny (GPU) jest również ulepszony w stosunku do Kaveri i zawiera 8 CU, 512 procesorów strumieniowych bazujących na architekturze Graphics CoreNext 1.3, wsparcie dla AMD Mantle, DirectX 12 czy sprzętową akceleracją kodeków H.265.

AMD Carrizo APU

AMD Carrizo APU  01

AMD Carrizo APU  02
AMD Carrizo APU  03
AMD Carrizo APU 04
AMD Carrizo APU 05