Home / Aktualności / Ekscytujący duet Lamborghini Huracán LP 610-4 oraz NVIDIA Tegra 3

Ekscytujący duet Lamborghini Huracán LP 610-4 oraz NVIDIA Tegra 3

Lamborghini Huracán 01

Lamborghini Huracán to wyjątkowa maszyna, która łączy w sobie niezwykłe moce: moc supersamochodu z mózgiem superkomputera.

Włoska nowość to m.in. węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe., dziesięciocylindrowy silnik o pojemności 5,2 litra i mocy 610 koni mechanicznych czy karoseria z włókna węglowego i aluminium. Nie ma wątpliwości, że kosztujący ponad 200 tysięcy dolarów Lamborghini Huracán LP 610-4 to prawdziwy supersamochód. W środku czeka na nas jeszcze jedna niespodzianka: moc superauta została połączona z inteligencją superkomputera.

To efekt zastosowania jeszcze jednego wysokowydajnego podzespołu, jakim jest procesor Tegra 3 firmy NVIDIA. Układ ten odpowiada za obsługę wyświetlacza TFT o wysokiej rozdzielczości i przekątnej 12,3 cala, umieszczonego bezpośrednio przed oczami kierowcy. To pierwszy samochód na świecie, w którym zastosowano takie rozwiązanie zamiast tradycyjnego panelu instrumentów. Dzięki niemu kierowca może całkowicie skupić się na jeździe.

Jest to szczególnie ważne, gdy pod maską drzemie tak potężny silnik. Wystarczą zaledwie 3,2 sekundy, aby Huracán osiągnął 100 km/h. Cyfrowy prędkościomierz dotrzymuje mu tempa, ponieważ procesor Tegra generuje obraz z prędkością 60 klatek na sekundę. Jeśli droga jest wystarczająco długa to kierowca będzie miał okazję zobaczyć, jak wskazówka prędkościomierza przekracza 300 kilometrów na godzinę.

Tak dużej mocy towarzyszy doskonała konfigurowalność, ponieważ Huracán jest jednym z pierwszych samochodów sportowych, w którym przeniesiono funkcje informacyjno-rozrywkowe z konsoli centralnej bezpośrednio przed oczy kierowcy. W efekcie powstał wyświetlacz, w którym to kierowca decyduje, co chce zobaczyć.

Projektanci przewidzieli trzy główne tryby pracy:

Pełny tryb kierowcy – w tym trybie na środku widoczny jest duży obrotomierz lub prędkościomierz. Główny element otaczają wszystkie niezbędne informacje o pojeździe, takie jak poziom paliwa w baku i temperatura wody w chłodnicy. Kierowca może nawet zobaczyć tytuł utworu odtwarzanego przez samochodowy zestaw audio.

Tryb mieszany – w tym trybie dodane jest okno funkcji informacyjno-rozrywkowych. Kierowca zyskuje między innymi dostęp do nawigacji zawierającej czytelną trójwymiarową mapę.

Pełny tryb informacyjno-rozrywkowy – w tym trybie wyróżniona jest mapa lub informacje pochodzące z systemu audio. Wszystkie informacje na temat pojazdu są wciąż czytelne i widoczne na krawędzi wyświetlacza.

Lamborghini Huracán 02

Lamborghini Huracán 03

Lamborghini Huracán 04

Źródło: NVIDIA

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.