Home / Aktualności / Edge Chromium domyślną przeglądarką Windows 10 począwszy od jesiennej aktualizacji

Edge Chromium domyślną przeglądarką Windows 10 począwszy od jesiennej aktualizacji

Wydana jakiś czas temu przez Microsoft przeglądarka Edge Chromium dosyć sukcesywnie zdobywa rynek. Tylko w kwietniu tego roku nowy Edge stał się drugą najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie, zaraz za Google Chrome. Przewyższając nawet przeglądarkę Firefox Mozilli, nowy Edge bardzo szybko zyskuje na popularności. Dla przypomnienia, stara wersja oparta była na silniku EdgeHTML.

Do tej pory dawał użytkownikom systemu Windows 10 opcję pobrania nowej przeglądarki. Mimo że Microsoft niedawno postanowił rozpocząć wdrażanie nowej przeglądarki opartej na Chromium za pośrednictwem aktualizacji systemu operacyjnego, stara wersja wciąż mogła być przez użytkowników używana. Począwszy od aktualizacji 20H2, Microsoft dołącza nową przeglądarkę do aktualizacji systemu operacyjnego, czyniąc ją domyślną opcją w systemie operacyjnym.

Podczas gdy nowa przeglądarka zastąpi starą, Edge będzie domyślnie otwierał linki i niektóre pliki takie jak PDF,to stary Edge nadal będzie w systemie obecny. Wiele starszych aplikacji polega na starej przeglądarce, co jak się można domyśleć spowodowałoby problemy, gdyby bazująca na silniku EdgeHTML przeglądarka zniknęła.

Edge Chromium nie jest jedyną zmianą zapowiedzianą przez Microsoft. Począwszy od jesiennej aktualizacji, pozbywa się on nazewnictwa typu 1803, 1903 i 1909. Jak mogliście zauważyć, aktualizacja jesienna oznaczona jest już rokiem plus pierwszą lub drugą połową roku (20H2 co oznacza drugą połowę 2020 roku). Po wspomnianym updacie, następny będzie to 21H1 (pierwsza połowa 2021 r.). Ma to na celu uniknięcie nieporozumień i dzięki temu Microsoft ogłosił, że będą one ogólnie szybsze.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.