Home / Aktualności / EA189 – czyli silnikowy koszmar VW, który ciągnie renomę marki ostro w dół!

EA189 – czyli silnikowy koszmar VW, który ciągnie renomę marki ostro w dół!

VW TDI

Firma Volkswagen przeżywa właśnie prawdziwą serię porażek i kłopotów, a to za sprawą silników Diesela z serii EA189.

Opisywany w niniejszej wiadomości problem dotyczy około 11 mln samochodów z grupy VW na całym świecie, z czego 500 tys. w USA oraz 100 tys. w Polsce. Problem dotyczy czystości spalin w ww. jednostkach napędowych, którym Volkswagen świadomie wgrał oprogramowanie oszukujące nie tylko klientów w kwestii czystości spalin emitowanych przez motory 2.0 TDI.

Mówi się, że problem ten dotyczy wszystkich jednostek EA189 z lat 2009-2015. Efekt nieuczciwej praktyki firmy z Wolfsburga owocuje wzmożoną emisją tlenków azotu, które są jednym z bardziej szkodliwych składników spalin.

Akcje koncernu VW na skutek ww. procederu spadły już o około 30 proc., a sam prezes Martin Winterkorn stracić ma swoje stanowisko. To jednak nie wszystko, ponieważ firmie grożą poważne kary finansowe w USA – mówi się o kwocie nawet 18 miliardów dolarów – a nie wykluczone, że także na innych rynkach.

Silniki 2.0 TDI (EA189) montowane są nie tylko w Volkswagenach, ale także w samochodach Audi, Seat oraz Škoda. Już teraz niemiecki producent zarezerwował na usunięcie skutków opisywanej w niniejszej wiadomości akcji kwotę 6,5 miliarda euro.

Cały ten szwindel został odkryty przez amerykańskiego inżyniera, a prowadzi ją amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) w związku ze złamaniem ustawy Clean Air Act. Nawet motto VW ”Das Auto” dorobiło się modyfikacji przez fanów motoryzacji i brzmi teraz ”Das Auto. Der Szwindel”.

Na domiar złego dla Volkswagena śledztwo w tej sprawie podjął także Departament Sprawiedliwości USA, a sprzedaż modeli z jednostkami Diesela na rynku w USA została wstrzymana.

Niewykluczone też, że jeśli koncernowi nie uda się rozwiązać problemu tak, by jego samochody spełniały normy emisji spalin przy deklarowanych w momencie zakupu aut parametrach, to posypie się lawina zwrotów samochodów z żądaniem oddania pieniędzy, co jeszcze bardziej pogorszy i tak nie najlepszą już sytuację VW.

Problem Volkswagena odbił się (jak na razie) także w niewielkim  stopniu na akcjach pozostałych producentów samochodów oferujących jednostki Diesela (od 4 do 10 proc. – największa strata dotyczy koncernu PSA), a francuski minister finansów Michel Sapin zażądał, by Unia Europejska skontrolowała pozostałe koncerny samochodowe, zaś władze Korei Płd. zapowiedziały, że jeśli wykryją problem w modelach VW, to rozszerzą one kontrole na pozostałe niemieckie marki oferowane na jej rynku.

Motto VW

VW new logo

Źródło: Internet

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.