Home / Aktualności / Dyski twarde o 20-krotnie lepszej pojemności – mozliwe dzieki grafenowi

Dyski twarde o 20-krotnie lepszej pojemności – mozliwe dzieki grafenowi

Grafen, materiał używany m.in. w ołówkach, może za jakiś czas zostać wykorzystany do opracowania dysków twardych o ultrawysokiej gęstości, które dziesięciokrotnie zwiększają ich pojemność.

Dyski twarde (popularnie zwane HDD lub twardzielami) składają się z dwóch elementów: talerza i głowicy. Dane są zapisywane na talerzu za pomocą głowicy magnetycznej, która porusza się szybko podczas wirowania – a przestrzeń między głowicą a talerzem stale się zmniejsza, aby umożliwić uzyskanie wyższych gęstości.

Dużą część tego odstępu zajmują powłoki na bazie węgla, które chronią talerz przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją. Te warstwy z czasem zmniejszyły się z 12,5 nm do zaledwie trzech nanometrów, 3000 razy szerszego niż ludzki włos, ale naukowcom udało się tą wartość jeszcze bardziej zredukować. Komercyjne powłoki wierzchnie zostały zastąpione cienkimi warstwami grafenu, które mają mniejsze tarcie i zapewniają lepszą ochronę przed korozją. Jedna warstwa grafenu, jak twierdzą naukowcy, może zmniejszyć korozję prawie trzykrotnie. Do przeprowadzonych testów użyto czterech warstw tego materiału. Naukowcy przenieśli materiał wyłącznie na dyski wykonane z żelaza i platyny, a następnie wykorzystali tak zwany proces zapisu magnetycznego wspomaganego ciepłem, aby zwiększyć gęstość przechowywania poprzez zwiększenie temperatury warstwy zapisu. Obecne warstwy nie są w stanie działać w tak wysokich temperaturach, ale grafen tak – dzięki czemu idealnie nadaje się do dysków o dużej pojemności.

Zwiększenie stopnia upakowaniadanych na dyskach twardych jest kluczowym elementem rozwoju tych nośników z uwagi na zapisany przez wszystkich 1 bilion terabajtów w zeszłym roku. Taka ilość danych nie pozostawia wątpliwości, że świat potrzebuje bardziej pojemnych „twardzieli”.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.