Home / Aktualności / Dyski SSD Asus Hyper Express – SSD na sterydach

Dyski SSD Asus Hyper Express – SSD na sterydach

Asus Hyper Express SSD

Dyski SSD Asus Hyper Express korzystające z interfejsu SATA Express mają stanowić nie tylko kolejny rozdział w historii firmy ale być również przełomowym dla samej wydajności tego typu urządzeń.

W porównaniu do typowych “twardzieli” czyli HDD oraz hybryd łączących korzyści dysków twardych oraz SSD, należy powiedzieć iż SSD ewoluuje bardzo szybko i na pewno podąża w dobrym kierunku. Nie mamy tu bowiem ruchomych części, czas uruchamiania systemu operacyjnego także uległ znacznemu skróceniu oraz co równie istotne znacznie szybciej możemy obudzić komputer ze stanu uśpienia.

Niemniej jednak dyski SSD w dużej mierze korzystają z interfejsu SATA III, interfejsu, który napotkał już obecnie na przeszkodę w postaci przepustowości 6 Gbps. Pora zatem na turbo mode czyli coś szybszego.

Tu z pomocą przychodzi SATA Express, z której będą korzystać także najnowsze dyski Asus  Asus Hyper Express. Teoretyczna przepustowość nowego interfejsu wynosi 2GBps więc jest praktycznie 2 razy większa w porównaniu do SATA III, które zbliżając się do granicy technologicznej doświadczała także problemów z przegrzewaniem się dysków ją stosujących.

Asus Hyper Express – co w środku?

SATA Express port Asus Motherboard
Poprzez połączenie standardu SATA Express oraz PCI Express uzyskano PCIe a więc większą liczbę kanałów, którymi można przesłać dane. Tak więc wydaje się, że rewolucja jest bardziej ewolucją w tym przypadku iż PCIe jest już obecne na rynku już od jakiegoś czasu. Interfejs PCIe jest w stanie połączyć razem indywidualne kanały przesyłu danych aby stworzyć jeden bardziej wydajny.

Jak wiadomo PCIe występuje w smakach (prędkościach) x1, x2, x4, x8, x12, x16,oraz x32. Z dyskami SSD Asus Hyper Express ma być więc tak iż połączone zostaną tam dwa kanały, którymi przesłać będzie można dwa bajty, tym samym podwajając przepustowość łącza.

Dyski SATA korzystały w dużej mierze z interfejsu AHIC, który z zamierzenia zaprojektowany został do działania z urządzeniami wykorzystującymi elementy obracające się (takimi jak talerze dysków twardych). SATA Expres z drugiej strony może działać zaróno z AHIC jak i NVM Express, zaprojektowaną do działania z pamięciami nieulotnymi.

Po dobrych wiadomościach pora na te nieco gorsze. Jak się po części można było spodziewać aby wykorzystać większą przepustowość a wię i wydajność należy wymienić zarówno kable, chipsety i połączenia, płyty główne oraz same dyski.

Asus Hyper Express kabel

Dla pocieszenia pragniemy dodać iż SATA Express będzie kompatybilna wstecz zarówno z SATA III jak i SATA II. System Windows 8.1 posiada wbudowane sterowniki do tej technologii, także i o to martwić nam się nie będzie trzeba.

plyta glowna z SATA ExpressDyski Asus Hyper Express oraz stosowne płyty Intela jak się dowiedzieliśmy są już w produkcji. Tak więc niebawem będzie już można jeszcze bardziej przyspieszyć swoje maszyny, jakim kosztem, tego nie wiedzą najstarsi górale.

Dyski SSD Asusa korzystać będą oczywiście z standardu 2,5 cala, a początkowa produkcja uwzględni urządzenia uzyskane z połączenia dwóch dysków SSD mSATA w RAID z dwoma kanałami PCIe 2 generacji oraz dwoma portami SATA 6Gbps. Użycie w nich RAID-u pomogło zwiększyć także ich ogólną wydajność.

Pojawiające się już płyty główne z chipsetami serii 9 posiadać mają już wsparcie SATA Express. Cieszy to tym bardziej  gdyż większości z nas wiadomo iż obecna pamięć masowa posiada wąskie gardło, co nowa technologia stara się wyeliminować.

Bardzo cieszy nas fakt iż dyski SSD wykorzystujące SATA Express w tym Asus Hyper Express są już praktycznie na wyciągnięcie ręki.