Home / Aktualności / Druga generacja akceleracji łańcucha bloków „Bonanza Mine” z układami Blockscale już w trzecim kwartale 2022

Druga generacja akceleracji łańcucha bloków „Bonanza Mine” z układami Blockscale już w trzecim kwartale 2022

Nie wiemy czy najnowsze rozwiązanie Intela spowoduje kompletny spadek  zainteresowania minerów kartami  graficznymi ale nadzieje można mieć  zawsze. Rzeczywistość tak czy inaczej to zweryfikuje.

Nie tak dawno jak w lutym, Intel ujawnił swoje rozwiązanie akceleracji łańcucha bloków „Bonanza Mine” (blockchain acceleration)  pierwszej generacji. Firma powiedziała wtedy, że ​​pracowała nad rozwiązaniem drugiej generacji, które oferowałoby lepszą wydajność na wat, ale nie podało jasnego harmonogramu, kiedy trafi na rynek. W tym tygodniu Intel wprowadził na rynek nowy układ scalony dedykowany do aplikacji (ASIC) o nazwie Blockscale, który podobno jest w stanie dostarczyć do 580 GH na sekundę. Jak twierdzą  przedstawiciele firmy z Santa Clara ich  najnowszy wynalazek będzie zużywać od 4,8 do 22,7 watów energii, co przekłada się na wydajność energetyczną do 26 J/TH.

Chipy Intel Bonanza Mine pierwszej generacji były znacznie mniej wydajne przy 90 J/TH. Układy Blockscale można zintegrować w łańcuchach do 256 ASIC, a taki system miałby dostarczać około 148 TH na sekundę przy zużyciu energii około 3850 watów. Zbliża się to do wydajności systemu wydobywczego Bitmain S19J XP, który może osiągnąć 140 TH na sekundę przy zaledwie 3010 watów.

Co ważniejsze, Intel twierdzi, że może zalać rynek chipami Blockscale do wydobywania bitcoinów bez uszczerbku dla zdolności produkcyjnych procesorów i GPU. Innymi słowy, firma korzysta z innego, bardziej dojrzałego węzła procesowego, prawdopodobnie z zewnętrznej odlewni.

Do największych klientów systemów wydobywczych Intel Bonanza Mine i Blockscale należą Jack Dorsey’s Block (dawniej Square), GRIID Infrastructure, Hive Blockchain Technologies i Argo Blockchain. Według GRIID, nowe „systemy miningowe” Intela kosztują 5625 dolarów za sztukę, czyli około połowę ceny porównywalnych rozwiązań, takich jak wspomniany wcześniej Bitmain.

Koszt powinien być na tyle niski, aby zachęcić niektórych „górników kryptowalut” do zamiany GPU, ale to, czy tak się stanie, w dużej mierze zależy od tego, jak szybko sieć Ethereum może przejść do mechanizmu konsensusu opartego na dowodach stawki  (proof  of  stake). W międzyczasie ceny i dostępność GPU wydają się poprawiać z każdym mijającym miesiącem. Wysyłka  układów Blockscale ma rozpocząć się w trzecim kwartale 2022 roku.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.