Home / Aktualności / Dostępność kart graficznych RTX serii 300 w nadchodzących miesiącach gorsza niż przewidywano

Dostępność kart graficznych RTX serii 300 w nadchodzących miesiącach gorsza niż przewidywano

Jeśli liczyliście  na poprawę dostępności kart graficznych to  jeśli  najnowsze  doniesienia się potwierdzą, możecie się nieco  rozczarować. Stać się tak może z uwagi na fakt, że dostępność kart graficznych „Ampere” z serii GeForce RTX 3000 firmy NVIDIA była problemem od momentu ich premiery a wysoki popyt w połączeniu z niewystarczającą podażą spowodował pewne zakłócenia w łańcuchu dostaw i spowodował wzrost sugerowanej ceny detalicznej. Najpierw podejrzewano, że sytuacja ustąpi około maja, kiedy firma NVIDIA miała dopasować podaż do popytu. Jednak według ostatniego raportu tak się może nie stać. Alternate, europejskiemu sprzedawcy działającemu w Belgii, Holandii i Niemczech udało się skontaktować z firmą NVIDIA i podpytać o dostawy kart graficznych GeForce RTX serii 3000.

Według tego właśnie sprzedawcy sytuacja z kartami tej serii jest taka, że ​​dostępność jest niewielka –  w  kolejnych miesiącach dostawy RTX 3090 mają  być znacznie ograniczone, podobnie jak w  przypadku RTX 3080 czy RTX 3070. Sytuacja jest jeszcze gorsza w przypadku RTX 3060 Ti – tutaj kupno kart może graniczyć z cudem (mała dostępność i duża liczba pre-orderów). Dla chcących kupić kartę RTX serii 3000 proponujemy skupić się na RTX 3090 i RTX 3070, ponieważ nie mają one tak dużego popytu. Z drugiej strony karty RTX 3080 i RTX 3060 Ti są prawie niemożliwe do zdobycia, ponieważ wszystkie mają długą listę oczekujących. Wspomniany sprzedawca Alternate twierdzi, że działa na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”, dostarczając karty konsumentom, którzy zapisali się na listę oczekujących, więc jeśli nie ma Cię na liście, prawdopodobnie zaczekasz jeszcze dłużej.

Pierwszy kwartał jest szczególnie zły, ponieważ istnieje wiele czynników przyczyniających się do tego kryzysu w tym  Chiński Nowy Rok (12 lutego) kiedy to fabryki będą zamknięte przez  ok. tydzień lub dwa. Może to spowodować kolejne zakłócenia w łańcuchu dostaw, jeśli NVIDIA nie będzie w stanie pozyskać wystarczającej ilości materiałów do produkcji kart graficznych. W obecnej sytuacji najbardziej niż kiedykolwiek liczy się cierpliwość, jeśli jej nie masz to musisz mieć wystarczająco w portfelu aby kupić co jest w „nadmuchanych sztucznie” cenach.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.