ARTYKUŁ SPONSOROWANY:
Rozszerzenie .eu ma już kilkunastoletnią historię, ale czy można powiedzieć, że osiągnęło ono sukces? Jakim cieszy się obecnie zainteresowaniem? Sprawdziliśmy liczbę aktywnych domen oraz wiele innych kwestii związanych z tym rozszerzeniem. Czy warto postawić na domeny .eu?
Historia domeny .eu
Rozszerzenie europejskie zostało uruchomione 7 grudnia 2005 roku. Wtedy takie domeny zaczęto przydzielać instytucjom związanym z Unią Europejską. Natomiast od 7 kwietnia 2006 roku takie adresy były już powszechnie dostępne. Jednak czy każdy może zarejestrować domenę .eu? Obecnie rozszerzenie to jest dostępne dla:
- Obywatela Unii Europejskiej, bez względu na jego miejsce zamieszkania.
- Osoby, która nie jest obywatelem Unii, ale zamieszkuje na terenie kraju członkowskiego.
- Firmy, która ma siedzibę na terytorium Unii.
- Organizacji, która ma siedzibę w kraju Unii.
Zatem z rozszerzenia .eu nie może skorzystać każdy. Jeśli zaś chodzi o ograniczenia w kwestii nazw używanych w domenach, to mogą się one składać z:
- liter od a do z,
- cyfr,
- myślnika – nie może się on znajdować na początku i na końcu nazwy ani nie może być 3. lub 4. znakiem.
W przypadku nazw IDN, tj. ze znakami diakrytycznymi, dopuszczalne są znaki z cyrylicy, alfabetu greckiego i łacińskiego, ale nie można mieszać różnych alfabetów w jednej nazwie. Jeśli chodzi o długość nazwy, to minimum wynosi – 2 znaki, a maksimum – 63 znaki.
Domenami .eu zarządza EURid, który założono już 2003 roku. Organizacja ta współpracuje z 750 akredytowanymi rejestratorami na całym świecie, dzięki czemu możesz zarejestrować interesujący cię adres w firmie z twojego kraju. Czy jednak domena .eu osiągnęła sukces? Sprawdźmy, jak wyglądają statystyki tego rozszerzenia.
Raport za I kwartał 2020 roku
EURid, podobnie jak NASK, publikuje raporty kwartalne, które pokazują, jakim zainteresowaniem cieszy się rozszerzenie .eu w poszczególnych okresach. Liczba aktywnych nazw europejskich wynosiła na koniec I kwartału 2020 roku 3 623 050. W tym okresie zarejestrowano 190 011 nowych adresów, a największym wzrostem zainteresowania rozszerzenie to cieszyło się w Portugalii, gdzie porównując do tego samego kwartału 2019 roku, udało się poprawić wynik liczby aktywnych domen o ponad 60 proc. Biorąc pod uwagę I kwartał 2020 roku, najwyższy wynik uzyskano na koniec marca i wynosił on 3 623 050, ale różnice pomiędzy poszczególnymi miesiącami były niewielkie. Na pewno należy zwrócić uwagę na wysoki wskaźnik odnowień, powyżej 80 proc.
Jeśli chodzi o rejestratorów z podziałem na kraje, to domeny .eu największą popularnością cieszą się w:
- Niemczech – 979 315,
- Holandii – 460 955,
- Francji – 319 838,
- Włoszech – 264 013,
- Polsce – 237 016,
- Czechach – 162 485,
- Austrii – 153 000,
- Belgii – 142 608,
- Wielkiej Brytanii – 142 600,
- Hiszpanii – 122 019.
Polska znajduje się w czołówce pod względem zainteresowania domenami europejskimi, jednak nie można tu mówić o sukcesie. Ponad 3,5 mln adresów nie jest wynikiem imponującym i trudno spodziewać się, żeby w najbliższym czasie liczba rejestracji dynamicznie wzrosła. Wciąż wybieramy przede wszystkim domeny krajowe, ale to nie oznacza, że korzystanie z adresów europejskich nie jest dobrym wyborem. Jeśli tylko ofertę kierujesz do mieszkańców Unii Europejskiej, a twoja strona jest dostępna nie tylko w języku polskim, to rozszerzenie .eu będzie adekwatne. W Polsce rejestracja takich domen jest możliwa w bardzo atrakcyjnej cenie – na koniec maja 2020 roku w Home.pl była ona dostępna na rok za 5 zł. Czy wybór domeny .eu to najlepsze rozwiązanie dla twojego biznesu? To już musisz ocenić sam.