Home / Komputery Stacjonarne / Chłodzenie powietrzne / Do jakich procesorów Ryzen AMD dołączy coolery

Do jakich procesorów Ryzen AMD dołączy coolery

AMD Ryzen box

Jak wiemy niektóre z  procesorów AMD Ryzen będą dostarczane do klientów wraz z chłodzeniem, aczkolwiek różniącym się możliwościami w zależności od TDP danego modelu.

Same procesory sprzedawane będą zarówno jako OEM (dla osób samodzielnie składających komputery), PIB (czyli procesor w pudełku z podstawowym coolerem), PIB (procesor w pudełku z coolerem Wraith Spire), PIB (procesor z coolerem Wraith Max) oraz WOF składającym się wyłącznie z procesora.

AMD-Ryzen-CPU-Coolers

Jak część z was zapewne wie, Ryzen dostępne będzie w pierwszej kolejności z TDP 65W (czterordzeniowe Ryzen R3, Ryzen R5 oraz niektóre sześciordzeniowe R5)  oraz 95W. 65-watowe modele mają posiadać podstawowy cooler – najprawdopodobniej będący modyfikacją tego znanego z procesorów FX, który notabene były w stanie obsłużyć nawet 125W jednostki, czyniąc ten wybór jak najbardziej logicznym.

AMD-Wraith-Ryzen-Coolers

Wraith Spire z kolei trafi do serii Ryzen 5 (wersje bez oznaczenia X) oraz Ryzen 7 i zaoferuje obsługę CPU do 95W. Jego budowa uwzględniać będzie okrągły aluminiowy radiator z maksymalnie 80-mm wentylatorem. Samo chłodzenie posiadać będzie wymiary 109 mm x 103 mm x 54 mm i zapewniać chłodzenie z minimalnym poziomem hałasu. 

Ostatni cooler Wraith Max zostanie dołączony do modeli Ryzen 7 wyposażonych w 8 rdzeni i zapewni obsługę procesorów z TDP do 14oW, a więc całkiem przyzwoicie jak na fabryczne chłodzenie. Topowe układy Ryzen R7 17000X jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, nie zostaną wyposażone w żadne chłodzenie, pozostawiając wolną drogę dla entuzjastów co do wyboru źródła chłodzenia. 

AMD Ryzen coolers

Źródło: VideoCardz, Informatica Cero, Hardware Battle

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.