Home / Aktualności / Długo oczekiwane odświeżenie Tesli dla Modelu S i Modelu X w końcu nadeszło

Długo oczekiwane odświeżenie Tesli dla Modelu S i Modelu X w końcu nadeszło

Długo oczekiwane odświeżenie Tesli dla Modelu S i Modelu X w końcu nadeszło. Oba modele przeszły gruntowny remont wnętrza, w wyniku którego stary, portretowy centralny ekran dotykowy został zastąpiony nowym 17-calowym wyświetlaczem poziomym oraz dodano nowy 8-calowy ekran dla pasażerów z tyłu.

Różnice nowych modeli S i X mogą być trudne do zauważenia z zewnątrz, biorąc pod uwagę subtelne zmiany w przednim zderzaku, tylnym dyfuzorze oraz w postaci nowych wzorów i rozmiarów kół. O wiele ciekawiej robi się we wnętrzu, które jest teraz jeszcze bardziej minimalistyczne niż wcześniej i ma przeprojektowaną deskę rozdzielczą ioraz konsolę środkową z przodu, podczas gdy pasażerowie na tylnych siedzeniach otrzymują własny 8-calowy panoramiczny wyświetlacz, nowy składany podłokietnik i zmienione siedzenia. Tesla podniosła rozdzielczość ekranu na konsoli głównej z 1900 x 1200 do 2200 x 1300 pikseli i obróciła ekran do trybu poziomego.

Jeśli chodzi o układ napędowy, zarówno Model S, jak i Model X są dostępne w standardowej dwusilnikowej specyfikacji AWD dalekiego zasięgu, który oznacza do 412 mil w sedanie (koszt takiego modelu to 79 990 dolarów) i do 360 mil w SUV (cena tego modelu to od 89 990 dolarów). Te dwa modele są również dostępne w wersji z trzema silnikami „Plaid”, która zapewnia moc 1020 KM i wektorowanie momentu obrotowego w celu lepszego przyspieszenia, lepszej trakcji i wyższych prędkości maksymalnych.

Cena modelu S Plaid zaczyna się od 119 990 dolarów. Zasięg to 390 mil a przyspieszenie od 0 do 60 mil na godzinę w mniej niż 2 sekundy z maksymalną prędkością 200 mil na godzinę. Tymczasem Model X ma tę samą cenę i ma nieco gorsze parametry. Potrzeba około pół sekundy więcej niż sedan aby osiągnąć 60 mil na godzinę (2,5 sekundy), ma maksymalną prędkość 163 mil na godzinę i 340 mil zasięgu. Oba zaktualizowane pojazdy elektryczne są teraz dostępne w specyfikacji Long Range i Plaid, z dostawą oczekiwaną w marcu.

Napęd „Plaid +”, który jest dostępny tylko w modelu S i stanowi jego kwintesencję podnosi cenę tego modelu do bez mała 140 tys. dolarów oferując przy tym o 80 koni mechanicznych więcej niż standardowa wersja „Plaid”. Tesla twierdzi, że Model S Plaid + to najbardziej aerodynamiczny i najszybciej przyspieszający samochód produkcyjny na świecie, który ma również imponujący zasięg ponad 520 mil. Chociaż Tesla obecnie przyjmuje zamówienia na Model S Plaid +, klienci będą musieli poczekać do końca 2021 roku na dostawę.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.