Home / Komputery mobilne i tablety / Dlaczego aplikacja mobilna ułatwia życie? 5 prostych przykładów

Dlaczego aplikacja mobilna ułatwia życie? 5 prostych przykładów

aplikacja mobilna

Jak pokazują różne sondaże, z dwojga złego wolelibyśmy zgubić portfel niż smartfona. Nie powinno to nikogo dziwić – w końcu ten ostatni jest czymś więcej niż zwykłym urządzeniem komunikacyjnym.

Dzisiejszy smartfon może pokazywać, jak dojechać do celu, podawać aktualną prognozę pogody, pomagać w zarządzaniu domowym budżetem czy wyszukiwać promocje w sklepach. By móc korzystać z takich udogodnień wystarczy zainstalować na nim odpowiednie aplikacje mobilne.

Wśród aplikacji mobilnych na smartfony, szczególne miejsce zajmują te, które wspomagają finansowy obszar naszego codziennego funkcjonowania. Mowa tutaj przede wszystkim o aplikacjach bankowych, które zapewniają – szybki, wygodny i  bezpieczny – dostęp do konta osobistego, a przy tym mogą dodatkowo umożliwiać np. dokonywanie płatności telefonem, sprawdzanie aktualnych kursów walutowych czy – w razie potrzeby – znalezienie najbliższego bankomatu lub placówki bankowej.

Jeśli masz wątpliwości, czy mobilny kanał dostępu do usług bankowych jest faktycznie bezpieczny, wejdź na stronę: https://www.mbank.pl/aplikacja-mobilna/ i przekonaj się, jakie zabezpieczenia stosuje w tym zakresie mBank – jedna z największych instytucji finansowych w Polsce. Jeśli chcesz zaś dowiedzieć się, dlaczego właściwie bankowa aplikacja mobilna miałaby ułatwić Ci życie, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym omawiamy przykładowe udogodnienia i korzyści, jakie niesie ze sobą jej użytkowanie.

aplikacja mobilna mbank

  1. Aplikacja mobilna pozwala załatwiać sprawy finansowe w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia

Pociągiem, tramwajem, autobusem czy nawet samochodem – jazda środkami transportu bywa długa, nużąca i powolna. Na szczęście w jej trakcie nie musimy siedzieć bezczynnie. W końcu mamy pod ręką smartfona – chyba najbardziej wszechstronne, a przy tym najbardziej przydatne urządzenie elektroniczne, jakie kiedykolwiek stworzono. Dzięki niemu można umilić sobie przedłużającą się podróż np. rozmowami na Facebooku, przeglądaniem zdjęć z wakacji, surfowaniem po Internecie, czytaniem e-booka czy słuchaniem muzyki.

Naturalnie, możliwości podróżującego nie kończą się na funkcjach z kategorii rozrywka. Za pomocą smartfona można przecież w dowolnym miejscu i czasie np. pozałatwiać swoje sprawy finansowe. A właściwie nie tyle samego smartfona, co zainstalowanej na nim bankowej aplikacji mobilnej, która daje możliwość nie tylko sprawdzenia salda bieżącego na rachunku, ale również wykonania przelewu, doładowania telefonu, zaciągnięcia kredytu gotówkowego czy założenia lokaty terminowej. Oznacza to, że każdy posiadacz smartfona – niezależnie od tego, czy podróżuje w danej chwili komunikacją miejską, stoi w kolejce do sklepowej kasy, czy też czeka na rozpoczęcie seansu kinowego – może przeprowadzić praktycznie dowolną operację bankową.

  1. Dzięki aplikacji mobilnej można szybciej i wygodniej korzystać z usług bankowych

Jeśli już o operacjach bankowych mowa, to nie sposób nie wspomnieć o szybkości i wygodzie, jakie niesie ze sobą w tym zakresie aplikacja mobilna. Przykładowo, aby opłacić za jej pomocą otrzymaną fakturę lub rachunek, wystarczy: wybrać opcję ,,skanuj i zapłać”, zrobić zdjęcie kodu QR i kliknąć zatwierdź. Cały proces zajmuje raptem kilkanaście sekund, ponieważ skan fotokodu pozwala aplikacji automatycznie pobrać wszystkie niezbędne dane do przelewu. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania na tym polu bankowość mobilna.

W praktyce, bankowanie przez telefon jest po prostu znacznie łatwiejsze niż korzystanie z bankowości internetowej. Ta ostatnia wiąże się z koniecznością logowania do bankowego serwisu transakcyjnego, którego architektura nie zawsze sprzyja szybkiemu załatwianiu prostych spraw, takich jak wykonanie przelewu czy doładowanie telefonu. Tymczasem aplikacje mobilne:

  • są intuicyjne i przyjazne w obsłudze (jedno stuknięcie w ekran dzieli użytkownika od wyświetlenia się okienka z danymi do przelewu czy oferty dostępnych lokat terminowych),
  • mają uproszczoną procedurę logowania (wystarczy wpisać ustalony przez siebie numer PIN),
  • działają szybciej niż strony internetowe otwierane w przeglądarce (dzięki temu, że pobierają niewiele danych).

Powyższe zestawienie nie pozostawia więc wątpliwości, że obecnie to właśnie aplikacja mobilna zapewnia najszybszy i najwygodniejszy dostęp do usług i produktów bankowych – i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach sytuacja ta uległa zmianie.

  1. Aplikacja mobilna podpowiada, gdzie jest najbliższy bankomat, wpłatomat czy placówka bankowa

Którędy do centrum? Jak dojechać do galerii handlowej? Gdzie jest najbliższa placówka pocztowa? Dziś już rzadko kiedy słyszymy tego typu pytania. Nie powinno to nikogo dziwić, skoro obecnie możemy je zadawać swoim inteligentnym telefonom, za pośrednictwem odpowiednich aplikacji mobilnych – a na dodatek otrzymywać na nie bardzo dokładne odpowiedzi. Jest to możliwe dzięki temu, że aplikacje geolokalizacyjne korzystają ze wsparcia szeregu podzespołów smartfona, które pozwalają im zlokalizować użytkownika (czujniki położenia), a następnie pomóc mu dotrzeć do punktu docelowego (moduł GPS).

Funkcję geolokalizacyjną posiadają także bankowe aplikacje mobilne, dzięki którym można znaleźć najbliższy bankomat, wpłatomat czy placówkę bankową. Z oczywistych względów, dostęp do tej funkcji najbardziej ucieszy te osoby, które często odwiedzają różne części miasta lub różne rejony kraju. Niemniej jednak takie udogodnienie może okazać się pomocne praktycznie dla każdego klienta banku – a już na pewno przyda się w trakcie wakacyjnego wyjazdu czy dłuższego pobytu w nieznanej okolicy.

  1. Smartfon z bankową aplikacją mobilną może zastąpić portfel

W odległej przeszłości cieszył nas portfel wypchany gotówką, w tej bliższej – kartami płatniczymi. Dziś coraz więcej osób jest zirytowanych ich noszeniem i zastępuje je… telefonem. To jak najbardziej możliwe, ponieważ dzięki bankowej aplikacji mobilnej smartfon może być używany jako instrument płatniczy.

Co ważne, pod względem funkcjonalności taki instrument niewiele różni się od karty debetowej. Po prostu każda operacja – płatność w sklepie, wypłata z bankomatu czy przelew internetowy – jest autoryzowana za pomocą ważnego przez 120 sekund jednorazowego kodu (tzw. kodu BLIK), który wyświetla się użytkownikowi na ekranie telefonu. Warto także wspomnieć, że posiadacze smartfonów wyposażonych w technologią NFC mogą dodatkowo dokonywać za ich pomocą płatności bezstykowych, a więc tych samych, które są dostępne w przypadku kart płatniczych z funkcją zbliżeniową.

Możliwość płacenia telefonem może okazać się przydatna w sytuacji, gdy np. w sportowym stroju wybieramy się na wycieczkę rowerową czy na niewielkie zakupy do osiedlowego sklepu – wówczas trudno jest pomieścić w kieszeniach wszystkie niezbędne rzeczy (klucze, telefon, portfel). Warto też zauważyć, że płatności mobilne to mniej kodów i haseł do zapamiętania, czyli po prostu wygoda.

  1. Korzystanie z bankowej aplikacji mobilnej możezapewnić realne korzyści finansowe

Bankowa aplikacja mobilna może ułatwiać życie od strony finansowej również w tym sensie, że pozwalauzyskać realne korzyści ekonomiczne, i to na kilka różnych sposobów.Wynika to przede wszystkim z faktu, że klienci bankowości mobilnej często są traktowani na nieco bardziej uprzywilejowanych zasadach niż klienci bankowości tradycyjnej czy nawet internetowej – mogą mieć do dyspozycji wyżej oprocentowane produkty oszczędnościowe czy atrakcyjniejsze pogramy rabatowe lub lojalnościowe.

Na zakończenie warto także wspomnieć, iż wielu zwolenników bankowania przez telefon przyznaje, że korzystanie z bankowości mobilnej pozytywnie wpływa na ich sytuację finansową: zwiększa oszczędności i kontrolę nad wydatkami, przyczynia się do rzadszego przekraczania stanu konta powodującego debet czy pozwala zaobserwować poprawę w zakresie opłacania faktur i rachunków. To chyba wystarczające powody, by już dziś zainstalować na smartfonie aplikację mobilną swojego banku i zacząć bankować szybko, wygodnie i zyskownie.