Home / Oprogramowanie / DiskFiltration – oprogramowanie, które nasłuchuje twój dysk twardy dla hackera

DiskFiltration – oprogramowanie, które nasłuchuje twój dysk twardy dla hackera

DiskFiltration

Słuch, tak jak wzrok i inne nasze zmysły towarzyszą nam na co dzień i są całkowicie normalne. Mniej oczywiste może być oprogramowanie DiskFiltration, które nasłuchuje dźwięków z naszego dysku twardego, analizuje je a następnie w niepowołanych rękach (np. hackera). Pomimo tego, że może i nie posiadamy poufnych danych jak firmy, to zdjęcia osobiste, filmiki i podobne mogą stać się materiałem przetargowym w celu wyłudzenia pieniędzy.

Trick wykorzystujący DiskFiltration został zademonstrowany przez pewną grupę naukowców i obrazuje jak oprogramowanie to może być użyte przeciwko nam, bez naszej wiedzy. 

Jak działa wspomniane oprogramowanie? Jak wiemy głowica dysku unoszącego się nad tarczami porusza się do przodu i tyłu, emitując przy tym pewne dźwięki (z pewnością słyszeliście specyficzne chrobotanie). Poprzez odpowiednie oprogramowanie malware hacker może nawet uzyskać dostęp do klucza szyfrującego, a to z kolei może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Ponieważ oprogramowanie DiskFiltration jest w stanie analizować dane do 180 bitów na minutę i być efektywne do odległości ok. 1,8 metra, jest nadal efektywne i potrzebuje ok. pół godziny na zebranie informacji o wspomnianym kluczu szyfrującym (encryption key). 

Jak można się zabezpieczyć przed wspomnianą metodą hackera? Pomocne może być używanie dysków SSD (szczególnie tych oferujących szyfrowanie danych) oraz nie trzymanie wrażliwych informacji na tradycyjnym twardzielu.

Z drugiej strony metoda uzyskiwania informacji przy użyciu oprogramowania DiskFiltration jest niezbyt efektywna z uwagi na wspomniany brak efektywności przy używaniu przez użytkownika dysków solid state drive oraz braku jakichkolwiek zarejestrowanych zdarzeń przy jego użyciu. Póki co był to tylko eksperyment, aczkolwiek obrazujący w jakim kierunku hackerzy mogą podążać. 

Źródło: Engadget