Home / Aktualności / Diesel znika, a w zamian 6-cylindrowa benzyna – duże zmiany w strategii Mazdy!

Diesel znika, a w zamian 6-cylindrowa benzyna – duże zmiany w strategii Mazdy!

Mazda począwszy od nadchodzącego roku rozpocznie kolejny etap rewolucji w świecie motoryzacji. Po wprowadzonym niedawno silniku z rodziny SkyActive X, który łączy cechy jednostek benzynowych i Diesel-a, przyjdzie pora na kolejne duże zmiany w Mazdzie.

W 2021 roku Japończycy wycofają z gamy Mazdy6 oraz CX-5 jednostki Diesel-a o pojemności 2.2 litra (te mają być zastąpione nową generacją, która pojawi się w późniejszym czasie), ale na ich miejsce przygotują coś bardziej pikantnego i wyczekiwanego przez fanów motoryzacji, a mianowicie nowy silnik 6-cylindrowy. Jednostki te wg plotek mają być montowane wzdłużnie i napędzać koła tylne.

Nie wiadomo niestety czy z taką konfiguracją układu napędowego zobaczymy już następną generację 6-stki czy jednak producent zarezerwuje takie rozwiązanie dla następcy legendarnej Mazdy Xedos 9. Niemniej jakby nie patrzeć w dobie downsize-ingu takie posunięcie Mazdy zasługuje na gromkie brawa i uznanie. Wiadomo jednak to, że inspiracją dla obu ww. modeli będzie prototypowa, a zarazem niezwykle piękna Mazda Vision Coupe (zdjęcia poniżej).

Ponadto Japończycy planują dalszy rozwój technologii hybrydowej (plug-in oraz z instalacją 48V), a także wprowadzenie jubileuszowych odmian 100th Anniversary, która będzie rozwinięciem doposażonej w ekstra dodatki odmiany SkyDream, takie jak skórzana, burgundowa tapicerka z tłoczonymi logami serii, bezprzewodowym systemem Apple CarPlay, lakierem Snowflake White czy specjalnymi wzorami aluminiowych felg. Wersje limitowane 100th Anniversary trafią m.in. do modeli z serii 6 oraz CX-5, a nie wykluczone, że także do innych modeli marki.

Mazda CX-3 także straci jednostkę Diesel-a, za to zyska już od podstawowej wersji przewodowe wsparcie dla Apple CarPlay oraz Android Auto (bezprzewodowe dla wersji SkyPassion i SkyDream), a jednostka 2.0 121 KM Skyactiv-G otrzyma system dezaktywacji 2- z 4-cylindrów, aby oszczędzać paliwo, gdy nie potrzeba pełnej mocy jednostki napędowej. CX-5 wzbogaci się zaś o znany z modeli CX-30 oraz Mazda3 system multimedialny z 10.25-calowym ekranem.

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.