Home / Aktualności / Diamond Alpha – budżetowa propozycja smartfonu z Androidem od Archos

Diamond Alpha – budżetowa propozycja smartfonu z Androidem od Archos

Testy praktyczne

 

Testy praktyczne 

Diamond Alpha jak już wspomnieliśmy wykorzystuje ośmiordzeniowy (lub poprawnie octacore) procesor, w którym pierwsze cztery rdzenie są odpowiedzialne za wydajność, zaś drugie za energooszczędność. 4GB pamięci RAM to standard, dzięki czemu smartfon jest w stanie sprostać większości postawionych mu zadań bez czkawki.

Podczas gdy ekranowi nie można praktycznie nic zarzucić (no może poza niewyjaśnionym zarysowaniem), tak z głośnikiem jest już nieco gorzej. Jest on niezbyt głośny naszym zdaniem (porównując np. do Galaxy S8).

Drobnym rysom nie oparła się również obudowa, a szczególnie jej krawędzie. Tutaj jednak nie możemy zbytnio narzekać gdyż podobna sytuacja miała miejsce w chronionym etui i znacznie droższym Galaxy S8. Chcieliśmy jednak was o tym poinformować.

Testy wydajności smartfonu Diamond Alpha przeprowadziliśmy w takich grach jak PUBG, Act of War 3 czy Galaxy Reavers aby móc wizualnie określić wydajność produktu Archosa. Nie omieszkaliśmy też dać mu popalić testami syntetycznymi.

Diamond Alpha, który przetestowaliśmy m.in. w PUBG przeszedł test bez najmniejszych problemów. Rozgrywka była płynna a smartfon nie nagrzewał się zbytnio. 

Na drugi ogień poszła gra Act of War 3, tylko nieco mniej wymagająca od PlayerUnknown Battlegrounds gra. Adreno 510 wraz z procesorem poradzili sobie zadowalająco. W celu przedstawienia poniższej rozgrywki mającej pokazać wydajność rządzenia skorzystaliśmy z funkcji supersnap, którą Alpha oferuje. Niemniej jednak zaskoczyła nas niska rozdzielczość materiału oraz fakt,  że dźwięk nagrywany był przez mikrofon z głośnika. Rezultatem było nagranie również dźwięków z otoczenia. Trzecią grą, którą męczyliśmy smartfon była Galaxy Reavers – tu również combo CPU+GPU poradziło sobie z zadaniem.

 

Testy syntetyczne

GeekBench4, 3DMark, PCMark

3DMark

Smartfon osiągnął w teście Slingshot Extreme wynik 911 punktów czyli jak podobnie wyceniony Huawei Mate 8 oraz droższa Nokia X6 (21 punktów więcej niż Archos). Oceniamy to na plus. 

PCMark

 

Podsumowując testy syntetyczne można zauważyć, że smartfon wypada tak jak się prezentuje czyli średnio. Ponownie, nie jest to źle ze względu na cenę, ale optymalizacja oprogramowania Android (oraz tego co dołożył Archos) z pewnością by pomogła. 

Bateria

Test został przeprowadzony przy pomocy programu PCMark oraz benchmarku na wytrzymałość baterii. Test ten symuluje m.in. surfowanie po internecie czy edycję / dekodowanie materiału wideo. Akumulator w smartfonie ma pojemność 2950 mAh, więc teoretycznie smartfon powinien na nim trochę popracować. Praktyczny czas pracy na baterii zależy oczywiście od obciążenia modułami radiowymi czyli WiFi, Bluetooth, 4G, czy innymi. 

Szukających bezprzewodowego ładowania indukcyjnego w Alphie musimy rozczarować. Urządzenie można jedynie zasilić tradycyjną ładowarką, którą w tym przypadku jest 1500mA wariant. Ważne jest jednak to, że zarówno podczas ładowania jak i intensywnego używania smartfonu, nie nagrzewała się ona zbytnio, co mogłoby się odbić na jego wydajności i żywotności. 

Ładowanie Diamond Alpha przy pomocy dołączonej ładowarki od 0 do 100 procent trwało niecałe 2 godziny (1:55 jeśli chcemy być dokładni). Jest to całkiem niezły wynik, ale może zostać on polepszony poprzez użycie ładowarki 2A zamiast 1,5A. Szybkie ładowanie jest tu jak najbardziej potrzebne bowiem nawet średnie używanie urządzenia powoduje, że rozładowuje się ona bardzo szybko i z pewnością nie wytrzyma zbyt wielu godzin zabawy. Test w PCMark określił czas pracy baterii na 6 godzin i 14 minut. Być może jest to wina Androida 6.0. Na chwilę obecną nie ma dostępnej aktualizacji do 8.0 czy 9.0. Podczas gdy brak Andka w wersji 9 możemy zrozumieć, o tyle nawet 7.0 już nie, szczególnie, że smartfon jest już z nami ponad rok. 

 

Inne funkcje

Ważnym elementem każdego urządzenia wyposażonego w czytnik linii papilarnych jest jego precyzja działania oraz szybkość. Z testowanym urządzeniem nie mieliśmy żadnych problemów, a ono same odblokowywało się błyskawicznie. 

Jeśli zaś chodzi o przyciski czołowe (dotykowe), to dosyć mam przeszkadzał brak możliwości obudzenia smartfonu przy pomocy przycisku Home. Aby to zrobić trzeba użyć przycisku power z boku urządzenia. Niemniej jednak podobało nam się jego pulsowanie w przypadku otrzymania jakiegokolwiek powiadomienia. 

 

 

1. Wstęp i specyfikacja
2. Wygląd zewnętrzny
3. System i domyślne aplikacje
4. Aparat, Radio i przykładowe zdjęcia
5. Rozrywka
6. Testy praktyczne
7. Podsumowanie

Testy praktyczne   Testy praktyczne  Diamond Alpha jak już wspomnieliśmy wykorzystuje ośmiordzeniowy (lub poprawnie octacore) procesor, w którym pierwsze cztery rdzenie są odpowiedzialne za wydajność, zaś drugie za energooszczędność. 4GB pamięci RAM to standard, dzięki czemu smartfon jest w stanie sprostać większości postawionych mu zadań bez czkawki. Podczas gdy ekranowi nie można praktycznie nic zarzucić …

Ocena końcowa

Cena
Czas pracy na baterii
Jakość zdjęć dzień
Jakość zdjęć noc
System i aktualizacje

Podsumowanie : Smartfon, który lepiej się prezentuje niż wypada. Niemniej jednak może być dobrym wyborem ze względu na cenę (o ile nie przeszkadza wam kilka wad).

Twoja ocena: Oceń jako pierwszy !
66

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.