Home / Muzyka / Dawid Bowie – Aladdin Sane

Dawid Bowie – Aladdin Sane

David Bowie  Aladdin Sane Cd Cover

Dużo by można oczekiwać po twórczości Dawida Bowie i tak się stało i tym razem na 30-tą rocznicę twórczości artysty. Choć należy wspomnieć, że zdanie co do jakości Bowiego zawsze były podzielone. Jak to się zwykło mówić „albo się coś lubi, albo nienawidzi”.

Płyta Aladdin Sane zawiera 10 utworów w rock-and-rollowym nastroju. Mimo to na płycie można znaleźć jazzowe dźwięki, urozmaicające  ogólnie ciekawą kompozycję utworów.

Utwory z kolei są dosyć mocno nasycone „zapachem” lat 80-90 oraz „atmosferą szaleństwa” m.in. w utworze Aladdin sane(stąd może tytułowe sane – od ang. słowa insane czyli szaleństwo).

Dla udowodnienia różnorodności utworów znajdujących na płycie może posłużyć „Drive-In Saturday” posiadający z kolei elementy swingu, spokojne brzmienia szczególnie przypadną do gustu paniom chcącym wtulić się w swoich mężczyzn i poddać refleksji. Utwór „Time” z kolei przypomina stare, dobre francuskie brzmienia.

Dawid Bowie z pewnością był w pewien sposób inspirowany twórczością Rolling Stones co może dowieść obecność takich utworów jak „Cracked Actor” lub „Let’s Spend the Night Together”, z których ten drugi jest coverem zespołu Micka Jaggera.

Ogólnie płyta znajdzie duże uznanie u starszych fanów Bowiego, którzy znajdą na tej płycie zarówno spokojne jak i rock-and-rollowe melodie. Pozostali jego fano również nie będa zawiedzeni kompozycją utworów lecz naszym zdaniem nie powinni zbyt dużo po tej płycie oczekiwać. Wszyscy wiemy jak to jest z rocznicowymi kompozycjami na płytach.

Dużo by można oczekiwać po twórczości Dawida Bowie i tak się stało i tym razem na 30-tą rocznicę twórczości artysty. Choć należy wspomnieć, że zdanie co do jakości Bowiego zawsze były podzielone. Jak to się zwykło mówić „albo się coś lubi, albo nienawidzi”. Płyta Aladdin Sane zawiera 10 utworów w rock-and-rollowym nastroju. Mimo to na …

Ocena końcowa

Ocena

50 / 50

Podsumowanie : Dobra aczkolwiek nie dla wszystkich płyta wydana na 30 rocznicę twórczości artysty. Jak zawsze spodoba się jednym, drugich zaś odepchnie.

Twoja ocena: Oceń jako pierwszy !
80