Home / Oprogramowanie / Jakie dane śledzi Microsoft w systemie Windows 10

Jakie dane śledzi Microsoft w systemie Windows 10

windows-10-logo

Windows 10, system Microsoftu, który z powodzeniem przejmuje rynek od Windowsa 7 od początku budził kontrowersje pod względem ochrony prywatności użytkownika. W związku z licznymi protestami związanymi z prawem europejskim, gigant z Redmond postanowił ujawnić jakie dane zbiera od użytkowników najnowszych okienek.

Tak więc zbierane dane dzielą się na dwie grupy. W pierwszej, podstawowej, system śledzi takie informacje jak dane dotyczące konfiguracji sprzętowej, połączenia internetowego i jego jakości, błędów związanych ze sprzętem i oprogramowaniem jak również dane dotyczące sterowników i zainstalowanych aplikacji.

Druga grupa to tzw. grupa “pełna” czyli zawierające dane z grupy podstawowej, a ponadto informacje o naszych ustawieniach, preferencjach, ulubionych i wszystkich zainstalowanych aplikacjach oraz adresy url jakie odwiedziliśmy (należy zatem uważać na jakie stronki się wchodzi).

Jak wyjaśnia Microsoft na przykładzie podstawowych danych zbieranych przez Windows 10, pomagają one w eliminacji problemów w systemie np. czy występujące zawieszenia systemu (crashes) spowodowane są specyficzną ilością pamięci RAM czy może jednak jakąś poszczególną wersją sterownika.

Nie znaleźliśmy jednak informacji na jakiej podstawie system kwalifikuje nas do poszczególnej grupy, lub czy może są one aplikowane automatycznie dla lepszego zobrazowania sytuacji.

Czy po tych informacjach czujecie się usatysfakcjonowani wyjaśnieniami o zbieranych danych, czy może wręcz przeciwnie.

Jako ciekawostkę powiemy wam, że jeśli chodzi o firmy to aż 69 procent nadal używa systemu Windows 7, zaś spory procent nawet Windows Vista (52 procent), mimo faktu, że system ten stracił wsparcie trzy lata temu. Obrazuje to poniekąd brak zaufania do ochrony prywatności w systemie Windows 10 przez firmy.  

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.