Home / Aktualności / Dacia Jogger czyli inne podejście do 7 miejscowego auta rodzinnego

Dacia Jogger czyli inne podejście do 7 miejscowego auta rodzinnego

Po w 100% elektrycznym małym aucie miejskim (Spring), kompakcie (Sandero) i SUV-ie (Duster), Dacia wchodzi na rynek z całkowicie nową koncepcją 7-miejscowego samochodu rodzinnego. Ta premiera stanowi element programu odnowy gamy Dacii, która do 2025 roku ma zostać uzupełniona o dwa kolejne modele.

Rodzinna i wszechstronna Dacia Jogger łączy w sobie to, co najlepsze z każdego segmentu: długość kombi, przestronność kombivana i godne SUV-a możliwości terenowe. Nie daje się zaszufladkować. Jako prawdziwy rodzinny samochód Dacii, Jogger wyróżnia się najlepszym stosunkiem ceny do przestronności i wielofunkcyjności niczym „szwajcarski scyzoryk”.

Wyposażona w koła o dużej średnicy (660 mm) z wysokoprofilowymi oponami Dacia Jogger wywołuje wrażenie solidności. Duży, wynoszący 2,90 m rozstaw osi, mająca 912 mm odległość od siedzeń do dachu oraz pionowy tył nadwozia (z pionowymi tylnymi światłami, bardzo szeroką pokrywą bagażnika i nisko umieszczonym progiem) zwiększają przestronność wnętrza, w tym także pojemność bagażnika. Długie tylne drzwi oraz wyprofilowanie na wysokości bocznych szyb (30 mm) ułatwiają dostęp do tylnych siedzeń i zwiększają ilość miejsca. Mierząca 4,55 m Dacia Jogger jest najdłuższym modelem w gamie Dacii. Takich właśnie wymiarów oczekują rodziny poszukujące aut, które zapewniłyby im wszechstronność w codziennym użytkowaniu.

Ze swoją nazwą, która przywołuje na myśl sport, przyrodę i pozytywną energię, Dacia Jogger przyczynia się do budowania nowej tożsamości marki. Jej krótka, nowoczesna i niewymagająca tłumaczenia nazwa wyraża solidność i wszechstronność samochodu. Dacia Jogger ma w sobie wytrzymałość idealnego towarzysza codziennych podróży dla rodzin, które pragną uciec od codzienności i cieszyć się wolnością na świeżym powietrzu.

Dla podkreślenia wrażenia przestronności wnętrza, dział kolorów i materiałów Dacii zaprojektował, od drugiego poziomu wyposażenia, wysokiej jakości listwę ozdobną z tkaniny, która przebiega wzdłuż deski rozdzielczej. Nad listwą zgrupowane zostały elementy związane z prowadzeniem samochodu (zespół zegarów i wskaźników, ekran multimedialny), a poniżej i również w zasięgu ręki – przyciski sterowania klimatyzacją, systemami wspomagania prowadzenia itd. Ta sama tkanina pojawia się również na podłokietnikach przednich drzwi

W zależności od wersji, pasażerowie drugiego rzędu mają do swojej dyspozycji dwa stoliki typu lotniczego z uchwytami na kubki. Stoliki można przesuwać w zakresie 70 mm i dostosować do budowy ciała i potrzeb każdego użytkownika. Ponadto w trosce o bezpieczeństwo dzieci dwa boczne miejsca w drugim rzędzie wyposażono w mocowania fotelików dziecięcych Isofix.

Obaj pasażerowie w trzecim rzędzie siedzeń mają do swojej dyspozycji indywidualny fotel, podłokietnik
i dużą szybę w tylnym słupku, zapewniającą lepszą widoczność na zewnątrz. Każdy rząd siedzeń posiada własną lampkę sufitową, czyli łącznie trzy lampki w wersji 7-miejscowej. Wysokość siedzeń (+ 55 mm między pierwszym i drugim rzędem; +25 mm między drugim i trzecim rzędem) dodatkowo zwiększa komfort podróżowania na tylnych siedzeniach.

Dacia Jogger jest wyposażona w schowki o łącznej pojemności 24 litrów, rozmieszczone w całej kabinie, aby wszyscy pasażerowie mogli z nich korzystać. Najważniejsze spośród nich to: 7-litrowy zamykany schowek w desce rozdzielczej, kieszenie w przednich i tylnych drzwiach, które mogą pomieścić butelki o pojemności jednego litra, zamykany centralny schowek o pojemności 1,3 litra oraz sześć uchwytów na kubki.

W dniu debiutu rynkowego Dacia Jogger będzie dostępna w dwóch wersjach silnikowych: z nowym, wydajnym i mocnym silnikiem benzynowym TCe 110 oraz z dwupaliwowym silnikiem TCe 100 LPG. Dacia jest jedynym producentem oferującym kompletną gamę samochodów wyposażonych w dwupaliwowe silniki (benzyna/LPG).

W 2023 roku oferta zespołów napędowych zostanie uzupełniona o wersję hybrydową. Dacia Jogger stanie się najbardziej przystępną cenowo 7-miejscową hybrydą na rynku. Zamówienia na nowy model będzie można składać od listopada 2021 roku w około trzydziestu krajach, głównie europejskich, ale także w Turcji, Izraelu. Pierwsze Dacie Jogger powinny trafić do salonów w lutym 2022 roku.

 

W ramach debiutu rynkowego modelu Dacia wprowadzi do sprzedaży limitowaną serię Jogger „Extreme”  o wyraźnie zaakcentowanych cechach auta terenowego. Będzie dostępna w pięciu kolorach nadwozia: Czarna Perła, Szary Comète, Szary Moonstone, Biel Alpejska i w kolorze debiutu rynkowego – Brązowy Terracotta.

Zewnętrzne elementy wyposażenia – relingi dachowe, lusterka boczne, aluminiowe obręcze kół i antena w kształcie płetwy rekina będą wykończone w czarnym kolorze. Dla kontrastu przednia i tylna osłona podwozia będzie miała kolor Szary Mégalithe. Innym elementem wyróżniającym będą opatrzone nazwą tej limitowanej serii naklejki umieszczone z przodu auta i na obręczach kół. Specjalne naklejki ochronne będą też umieszczone przy dolnych krawędziach drzwi.

Wnętrze serii specjalnej wyróżniają czerwone przeszycia na siedzeniach oraz chromowane listwy ozdobne na płatach przednich drzwi. Kompletne wyposażenie obejmuje kamerę cofania, automatyczną klimatyzację i kartę Keyless Entry.Dacia Jogger Extreme będzie ponadto wyposażona w dywaniki podłogowe na wszystkich miejscach i gumową wykładzinę bagażnika.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.