Home / Aktualności / Czym powinniśmy się kierować przy wyborze klawiatury?

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze klawiatury?

Zibal 60

Wybór klawiatury to wbrew pozorom nie łatwy wybór. Przy zakupie klawiatury użytkownik nie powinien kierować się wyłącznie ceną i nazwą producenta, ale przede wszystkim tym, do czego zamierza używać sprzętu. Wśród głównych zastosowań warto wspomnieć o graniu czy pisaniu, ale wiele osób używa klawiatur do jednego i drugiego? Przy trzech podstawowych typach klawiatur, różniących się od siebie dosyć znacznie, ważne jest poznanie silnych i słabych stron każdego z nich , aby właściwie podjąć właściwą decyzję.

Na chwilę obecną (pomijając wszelkie klawiatury hybrydowe) możemy wyróżnić trzy typy klawiatur – membranowe, nożycowe lub mechaniczne. Ich najważniejszymi wyróżnikami są cena, żywotność, siła aktywacji, czas reakcji oraz dokładność.

Dla oszczędnych
Klawiatura membranowa Genesis
Klawiatury membranowe wciąż są najpopularniejszym i najtańszym typem tego rodzaju peryferii. Pod przyciskami znajdują się trzy membrany. Po naciśnięciu klawisza, znajdująca się pod nim gumowa kulka, dociska membranę i wytwarza w ten sposób sygnał przesyłany do komputera. Minusem tego rozwiązania jest mniejsza dokładność i wytrzymałość urządzenia. Dlatego też zawodowi gracze, czy nawet ci użytkownicy, którzy amatorską grę online traktują bardzo poważnie, raczej stronią od membran.

Dla lubiących kompromisy
Klawiatura nożycowa
Drugą opcją jest zakup klawiatury o mechanizmie nożycowym, gdzie klawisz ulokowany jest na specjalnych „nożycach”. Te mają stabilizować przyciski, wpływając przy tym pozytywnie na ich szybkość działania i żywotność. Urządzenia te uchodzą za rozsądny kompromis między mechanikami a membranami; są ciche i doskonale nadają się do pisania – dlatego można je najczęściej spotkać w laptopach.

Dla najbardziej wymagających
Wreszcie dochodzimy do obiektu pożądania wielu graczy: klawiatury mechanicznej. Każdy z klawiszy w mechaniku posiada niezależny od innych przełącznik przesyłający sygnał. Takie rozwiązanie wymaga nieco większej siły potrzebnej do aktywacji przycisku, ale za to gracz nie musi się martwić o opóźnienia. Wady? Cena i głośność działania – taki jest jednak koszt najlepszej jakości. 

Jeszcze większy wybór
Do tego dochodzi też szeroki wybór przełączników w mechanikach: Outemu, Kailh czy zdecydowanie najpopularniejsze spośród nich Cherry MX. Na tym jednak nie koniec, bowiem każdy ze switchów występuje w różnych wersjach, różniących się m.in. głośnością działania, czy potrzebną do aktywacji siłą. Do tych najczęściej spotykanych należą redy, browny czy blue, ale są też i inne opcje. Przykładowo szwedzki producent Mionix zaimplementował w swojej klawiaturze Zibal 60 przełączniki Cherry MX black, uznawane za typowe do gamingu.

Dla każdego coś miłego
Wybór wydaje się więc prosty: chcemy tanią klawę do okazyjnego grania? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się klawiatura membranowa. Wybierając ciszę i wygodę w pisaniu, powinniśmy kupić klawiaturę nożycową. Jeśli jednak bardzo zależy nam na najwyższym możliwym komforcie i wytrzymałości w grach, wtedy najrozsądniejszym wyjściem będzie zakup klawiatury mechanicznej.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.