Home / Aktualności / Czy zapowiedziany przez Intela akcelerator kopania pomoże w zwiększeniu dostępności kart graficznych na rynku

Czy zapowiedziany przez Intela akcelerator kopania pomoże w zwiększeniu dostępności kart graficznych na rynku

Nie odkryjemy Ameryki twierdząc, że do czasu rozwiązania problemów z dostępnością kart graficznych upłynie jeszcze sporo czasu, to najnowsza zapowiedź Intela o planowanym wprowadzeniu akceleratora miningowego daje pewne nadzieje. Raja M. Koduri, starszy wiceprezes i dyrektor generalny grupy akcelerowanych systemów obliczeniowych i grafiki w Intelu, powiedział, że architektura zostanie zaimplementowana na maleńkim kawałku krzemu, aby mieć minimalny wpływ na łańcuch dostaw.

Koduri wspomniał o ambicjach Intela w zakresie blockchain pod koniec zeszłego roku, ale jest to pierwsze prawdziwe potwierdzenie, jakie słyszeliśmy w tej sprawie, wraz ze szczegółami pomocniczymi. Co więcej, Koduri twierdzi, że Intel spodziewa się, że jego innowacje zapewnią wyprodukowanie akceleratora, który ma ponad 1000 razy lepszą wydajność na wat niż główne procesory graficzne wykorzystujące przez „górników kryptowalut” do kopania opartego na SHA-256.

„Mamy świadomość, że niektóre łańcuchy bloków wymagają ogromnej mocy obliczeniowej, co niestety przekłada się na ogromną ilość energii. Nasi klienci proszą o skalowalne i zrównoważone rozwiązania, dlatego koncentrujemy nasze wysiłki na wykorzystaniu pełnego potencjału blockchain poprzez rozwój najbardziej energooszczędnych technologii obliczeniowych na dużą skalę. „ – Raja M. Koduri z firmy Intel.

Aby wesprzeć tę inicjatywę, firma utworzyła nową grupę zajmującą się niestandardowymi rozwiązaniami obliczeniowymi w ramach jednostki biznesowej Intel przyspieszonych systemów obliczeniowych i grafiki. Wśród jego pierwszych klientów będą Argo Blockchain, Block (dawniej Square) i GRIID Infrastructure, firma zajmująca się wydobyciem bitcoinów.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.