Home / Aktualności / Czy warto zainteresować się smartfonem Xperia 5 II

Czy warto zainteresować się smartfonem Xperia 5 II

Sony wprowadziło właśnie do swojejoferty nowy smartfon Xperia 5 II, który w nadziejach firmy ma skusić do siebie nie tylko utraconych użytkowników, ale także zyskać nowych dzięki designowi oraz specyfikacji. Czy się to uda, czas pokaże.

Xperia 5 II wyposażony jest w wiele zaawansowanych rozwiązań z modelu Xperia 1 II, takich jak aparat z trzema obiektywami i optyką ZEISS skalibrowaną specjalnie do smartfona Xperia 5 II. Użytkownik może korzystać z trybu Photography Pro z szybką i dokładną technologią AF/AE z aparatów serii AlphaTM i trybu Cinematography Pro „powered by CineAlta” z parametrami i ustawieniami koloru wzorowanymi na kamerach profesjonalnych. Do wyświetlania obrazu służy ekran CinemaWide o proporcjach 21:9. Nowością jest odświeżanie obrazu z częstotliwością 120 Hz i reagowanie na dotyk z częstotliwością 240 Hz zapewniające maksymalną płynność i dokładność w czasie gry. Nie brakuje też zaawansowanych rozwiązań audio: dźwięku o wysokiej rozdzielczości, gniazda audio 3,5 mm i skierowanych do przodu głośników stereo. Za łączność z sieciami komórkowymi odpowiada procesor 5G Qualcomm Snapdragon 865, a całości dopełnia smukła, atrakcyjnie wyglądająca obudowa idealnie mieszcząca się w kieszeni.

Smartfon Xperia 5 II ma 68 mm szerokości i 8 mm grubości, idealnie nadaje się więc do obsługi jedną ręką. W porównaniu ze swoim poprzednikiem ma łagodniej ukształtowane narożniki, dzięki czemu jest wygodniejszy w trzymaniu i noszeniu w kieszeni.

Małe wymiary nie oznaczają małej wydajności. Smartfon Xperia 5 II zasilany jest z pojemnej baterii 4000 mAh, którą w ciągu 30 minut można naładować nawet do 50%. Sony ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu technologii wydłużających żywotność akumulatorów. Wykorzystano je także w nowym smartfonie Xperia 5 II, dzięki czemu można śmiało założyć, że bateria zachowa dobry stan nawet po dwóch latach użytkowania.

Aparat

Smartfon Xperia 5 II, tak jak i jego większy kuzyn Xperia 1 II, jest oparty na technologii aparatów Alpha zapewniającej perfekcyjną ostrość obrazu. Doskonałe zdjęcia portretowe nie muszą być upozowane — można je robić spontanicznie, pod wpływem chwili. W takich sytuacjach nieocenione usługi oddaje system Real-time Eye AF, ustawiający ostrość na oko w czasie rzeczywistym. Podczas fotografowania osób i zwierząt system ten gwarantuje ustawienie ostrości na oko, będące najbardziej wyrazistym elementem twarzy. Działa niezawodnie, nawet gdy widoczne jest tylko jedno oko lub gdy fotografowany obiekt szybko się porusza.

Smartfon Xperia 5 II utrwala pamiętne chwile z wykorzystaniem ciągłego autofokusa wyznaczającego parametry AF/AE 60 razy na sekundę. Umożliwia precyzyjne wykonanie i zapis 20 zdjęć (20 kl./s) z dokładnie ustawioną ostrością i zoptymalizowaną ekspozycją.

Uniwersalny aparat z trzema obiektywami o ogniskowych 16, 24 i 70 mm pozwala utrwalać piękne krajobrazy, wykonywać portrety i pokazywać w zbliżeniu odległe obiekty. Aby zapewnić doskonałe odwzorowanie obrazu i wysoki kontrast, elementy optyczne firmy ZEISS zostały skalibrowane specjalnie do smartfona Xperia 5 II i pokryte powłoką ZEISS T*, znaną ze skutecznego tłumienia odblasków. Do zapewnienia wysokiej jakości obrazu rejestrowanego w słabym świetle przyczynia się duży przetwornik obrazu typu 1/1,7″ i redukcja szumów w procesorze obrazu Bionz X™ for Mobile.

Dostępny jest też tryb Photography Pro, znany już z modelu Xperia 1 II. Jego interfejs użytkownika, opracowany we współpracy z zawodowymi fotografami, umożliwia ręczny wybór wielu ustawień występujących w aparatach serii AlphaTM: czułości ISO, czasu otwarcia migawki i poziomu EV. Tryb ten zapewnia ponadto obsługę plików RAW.

Tryb Cinematography Pro „powered by CineAlta” wzbogaca możliwości narracji wizualnej o efektowne ujęcia filmowe w zwolnionym tempie. Po raz pierwszy na świecie możliwe jest nagrywanie smartfonem filmu 4K HDR z szybkością 120 kl./s i późniejsze odtwarzanie nawet w 5-krotnie zwolnionym tempie (przy 24 kl./s). 

Granie

Połączenie wysokiej klasy rozwiązań rozrywkowych zmienia smartfon Xperia 5 II w mobilną maszynę do gier. Akcja oglądana na wyświetlaczu 21:9 staje się bardziej wciągająca, a dzięki aplikacji „Pomocnik gracza”, bardzo szybkiemu działaniu, odświeżaniu obrazu z częstotliwością 120 Hz i reagowaniu na dotyk z częstotliwością 240 Hz użytkownicy smartfona Xperia 5 II mają znacznie większe szanse na zwycięstwo. Aby zapewnić najlepsze wrażenia, wszystkie te funkcje opracowano we współpracy z profesjonalnymi uczestnikami rozgrywek e-sportowych.

Aby gry na platformy Android były źródłem jeszcze większych emocji i lepszych wrażeń, można podłączyć kontroler bezprzewodowy DUALSHOCK4 od konsoli PlayStation4. 

Rozrywka

Smartfon Xperia 5 II przypadnie do gustu także miłośnikom kina. Jego 6,1-calowy wyświetlacz OLED FHD+ HDR 21:9 CinemaWide nie ma wycięcia, umożliwia więc oglądanie szerokoekranowego obrazu na urządzeniu mieszczącym się w dłoni. Co więcej, obsługa telefonii komórkowej 5G pozwala jeszcze szybciej pobierać i transmitować treści. Wyświetlany film będzie zwracał uwagę znakomitym odwzorowaniem kolorów. Zapewni je Tryb twórcy „powered by CineAlta” wzorowany na profesjonalnych technologiach Sony, z których korzystają czołowe wytwórnie filmowe z Hollywood. Dzięki niemu materiał wygląda dokładnie tak, jak zaplanował to twórca.

Wyświetlany obraz jest przetwarzany przez procesor X1™ do urządzeń mobilnych. Wykorzystuje on technologię remasteringu HDR z telewizorów BRAVIA, poprawiając kontrast, kolorystykę i wyrazistość każdego oglądanego materiału, również z serwisów streamingowych.

Oglądanie filmów ma wspomóc technologia Dolby Atmos — zoptymalizowana we współpracy z Sony Pictures Entertainment, by zapewnić wrażenie wielowymiarowego dźwięku przestrzennego. Lepiej, bardziej autentycznie brzmi także muzyka, której reprodukcję zoptymalizowano we współpracy z Sony Music Entertainment. Sprzętowy dekoder 360 Reality Audio zapewnia natomiast jeszcze lepszą jakość przy słuchaniu muzyki z globalnej platformy muzyczno-rozrywkowej TIDAL12. Nabywcy smartfona Xperia 5 II, którzy założą nowe konto w serwisie TIDAL, otrzymają bezpłatnie trzymiesięczną subskrypcję TIDAL Hi-Fi obejmującą dostęp do nagrań 360 Reality Audio13.

Muzyki o wysokiej jakości można słuchać przez przednie głośniki stereo lub w słuchawkach — bezprzewodowych lub z wtykiem audio 3,5 mm. Gniazdo słuchawkowe umożliwia bardziej efektywną separację kanałów audio i zmniejsza zakłócenia do niezauważalnego poziomu 20 dB, o ponad 90% mniejszego niż w słuchawkach podłączonych do portu USB-C.

Smartfon Xperia 5 II będzie oferowany w wersji czarnej i niebieskiej i dostarczany z zainstalowanym systemem Android 10. Jego sprzedaż rozpocznie się jesienią 2020 r.

Podsumowując, Smartfon Xperia 5 II jest naprawdę ciekawą propozycją z uwagi na szereg zalet, wśród których należy wymienić znakomity ekran, aparat oraz obecność Dolby Atmos. 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.