Home / Aktualności / Czy Samsung pomoże Apple pozbyć się niesławnego notcha?

Czy Samsung pomoże Apple pozbyć się niesławnego notcha?

Nie  tylko Apple udało się „wysławić” tzw. notcha, ale ta sama firma może położyć jemu kres jeśli wierzyć najnowszym  doniesieniom. To właśnie one kierują nas do działu wyświetlaczy Samsunga,  który podobno opracowuje nową technologię aparatu pod panelem, która może spowodować śmierć wycięcia wyświetlacza w iPhonie Apple. Dla  przypomnienia, Apple wprowadziło tę funkcję w iPhone’ie X ponad 5 lat temu i mimo tego, że większość użytkowników iPhone’a nauczyła się z tym żyć, to inni posunęli się nawet do pozwania firmy z Cupertino za „kłamstwo” na temat rozmiaru ekranu.

Jak donosi serwis Elec, Samsung pracuje nad technologią, która może umożliwić działanie Face ID i przedniej kamerze spod wyświetlacza. Analitycy spodziewają się, że koreański gigant technologiczny użyje nowej technologii w nowej linii składanych telefonów Galaxy w przyszłym roku, a Apple może potencjalnie zastosować ją w modelach iPhone’a 15 Pro.

Integracja kamery pod wyświetlaczem nie jet dla Samsunga niczym  nowym – doskonałym przykładem  może być Galaxy Z Fold3, ale większość recenzentów uznała jakość za niezadowalającą, mimo że oczekiwania nie były tak wysokie. Gęstość pikseli na przednim aparacie jest stosunkowo mniejsza niż na reszcie ekranu, dzięki czemu do czujnika niedoświetlenia dociera jak najwięcej światła. Skutkuje to jednak niską jakością przechwytywania, które musi być nadmiernie wyostrzone przez oprogramowanie aparatu Samsung. Innym powszechnym zarzutem było to, że kamera pod wyświetlaczem nie jest tak dobrze zamaskowana i może rozpraszać uwagę podczas korzystania z aplikacji z jasnym tłem. Mimo to mówimy o implementacji pierwszej generacji, a Samsung prawdopodobnie znalazł sposób na ulepszenie tego przy użyciu bardziej zaawansowanych materiałów.

Podczas  gdy pierwsze próby  implementacji  kamery pod  wyświetlaczem  były  autorstwa koreańskiej firmy, tak teraz Samsung Display podobno skorzystał z pomocy kanadyjskiej firmy OTI Lumionics w tym projekcie nowej generacji. Ta ostatnia firma specjalizuje się w opracowywaniu technologii przezroczystych wyświetlaczy przy użyciu podejścia opartego na uczeniu maszynowym i poświęciła ostatnie kilka lat na badanie nowych metod wzorcowania katod dla przetworników obrazu IR i CMOS. Krótko mówiąc, firma może stworzyć drobną siatkę mikroskopijnych przezroczystych okien w warstwach katody i pikseli wyświetlaczy OLED.

Wcześniej mówiono, że Apple współpracuje z LG Display, aby ukryć Face ID pod wyświetlaczem, ponieważ ten ostatni również rozwija podobną technologię. Czy więc Apple  zaufa Samsungowi aby ten pomógł pozbyć  się wycięcia  ekranu w górnej części, czas pokaże. My z pewnością  zostalibyśmy przy  notch jeśli  miałoby  to zachować lepszą  jakość  zdjęć selfie. A jak jest w waszym przypadku?

 

Źródło:  The Apple Hub, Elec

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.