Home / Aktualności / Czy Apple zmieni procesory na ARM odcinając się od Intela

Czy Apple zmieni procesory na ARM odcinając się od Intela

Dostosowywanie się biznesu czy niezdecydowanie? Co by nie było powodem kolejnej zmiany procesorów w komputerach Apple, firma z Cuppertino decyduje się właśnie na ten krok, co wydaje się potwierdzać szanowany serwis Bloomberg. Źródła zaznajomione z tą sprawą mówią Bloombergowi, że Apple może ogłosić na swojej konferencji Worldwide Developers Conference (WWDC) chęć wyposażenia swoich komputerów Mac w procesory oparte na ARM.

Wczesne poinformowanie publiki (pierwsza fala komputerów Mac z procesorem ARM ma się pojawić dopiero w 2021 r.), dałby programistom wystarczająco dużo czasu na dostosowanie aplikacji do nowej architektury, która zasadniczo różni się od układów Intela, w których procesory są obecnie wyposażone wszystkie „jabłuszka”.

Źródła podały w publikacji, że grupa projektantów układów Apple zdecydowała się odejść od Intela ze względu na obawy, że wzrost wydajności między pokoleniami maleje. Z tych źródeł wynika, że ​​Apple martwi się, że przestrzeganie planu firmy Intel może być szkodliwe dla przyszłych komputerów Mac. Niemniej nie zdecydowano się na układy konkurencji czyli AMD. Pod tym kątem można się domyślać, że ukróci się też rynek tzw. Hackintoszy czyli komputerów wykorzystujących tradycyjne procesory x86, zarówno od Intela jak i AMD.

Wczesne testy wydają się obiecujące. Źródła podają, że układy oparte na architekturze ARM wykazały „znaczną poprawę” w stosunku do sprzętu Intela, szczególnie w odniesieniu do wydajności grafiki i aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. Niestandardowy sprzęt Apple jest podobno bardziej energooszczędny niż Intel, co może skutkować cieńszymi i lżejszymi lub dłuższymi bateriami w MacBookach. ARM ostatnio zaprezentował 5nm układy, coś co wydaje się być odległym snem zespołu Intela.

Jeśli nic się nie zmieni, WWDC rozpocznie się 22 czerwca, chociaż ze względu na środki powstrzymujące Covid-19, Apple wyeliminowało aspekt osobisty i konferencja będzie czysto „wirtualnym wydarzeniem”.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.