Home / Aktualności / Częściowe OC na płytach z chipsetami B560 oraz H570

Częściowe OC na płytach z chipsetami B560 oraz H570

Firma Intel po latach ograniczania OC zmienia swoją politykę względem chipsetów z niższych serii niż linia Z. Zapewne na tę decyzje miał wpływ rosnący udział w rynku procesorów od AMD, które po kilkunastu latach ponownie przewyższyły poziom osiągany przez jednostki Intela uzyskując ponad 50 proc. rynku desktopowych CPU.

Intel aby przypodobać się użytkownikom komputerów osobistych postanowił umożliwić częściowo overclocking platform opartych o chipsety z serii B oraz H, a dokładnie pamięci DDR4 na modelach z chipsetami B560 i H570. Ponadto domyślne, maksymalne częstotliwości pamięci dla jednostek Core i5 także uległy zwiększeniu z 2666 do wartości 3200 MHz, a dla układów z rodziny Core i7 oraz Core i9 z 2933 do 3200 MHz (mowa o układach 11-generacji „Rocket Lake”)

Jedynie procesory z linii Core i3, Pentium oraz Celeron nadal będą oferowały natywne wsparcie na poziomie 2666 MHz dla platform opartych o podstawowe chipsety z serii H510, które jako jedyne z serii 500 wciąż pozbawione będą jakichkolwiek możliwości overclockingu.

Premiera najnowszej platformy Intela nastąpi jeszcze w tym kwartale, najprawdopodobniej pod koniec przyszłego miesiąca.

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.