Home / Aktualności / Crysis 3 działające z pamięci RTX 3090 – tak to możliwe

Crysis 3 działające z pamięci RTX 3090 – tak to możliwe

Zapewne każdy z was zna powiedzenie „czy można na tym uruchomić Crysis”. Jednak jeden z entuzjastów wziął to sobie zbyt do serca i postanowił uruchomić tą znaną grę Cryteka bezpośrednio z pamięci karty graficznej. Bynajmniej nie udałoby mu się to gdyby nie jej odpowiednia ilość. Ta z kolei oznacza tylko jedną ewentualność a mianowicie RTX 3090 z 24GB pamięci GDDR6X. 

Korzystając z aplikacji „VRAM Drive”, dystrybuowanej w sposób open-source za pośrednictwem platformy GitHub, można przydzielić część pamięci VRAM swojego GPU i używać jej tak, jakby był to po prostu kolejny dysk systemowy. Po wykonaniu tej czynności użytkownik Strife212 (zgodnie z wpisem na Twitterze) zainstalował Crysis 3 na 15 GB przydzielonej pamięci VRAM. Reszta 9 GB karty była wtedy dostępna do rzeczywistego załadowania zasobów graficznych do gry, a zużycie pamięci VRAM (zarówno zainstalowanej gry, jak i jej zasobów uruchomionych) ledwo przekroczyło całkowite wykorzystanie pamięci VRAM 20 GB.

Jak można się spodziewać, pamięć graficzna jest jednym z najszybszych podsystemów pamięci na komputerze, będąc jeszcze szybszym (w kategoriach czystej wydajności) niż systemowa pamięć RAM. Ładowanie gier i przesyłanie strumieniowe zasobów z puli „sekwestrowanych dysków” VRAM do wolnych pul VRAM było oczywiście znacznie szybsze niż zwykle, nawet szybsze niż prędkości osiągane przez dzisiejsze dyski NVMe. Jak można zauważyć z głównego zdjęcia, Crysis 3 w tej konfiguracji działał aż 75 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K, z Wysokimi ustawieniami.

Opisana tu prezentacja to nic innego jak dowód koncepcji, ale użytkownicy ze stosunkowo mocną (i wyposażoną w odpowiednią ilość pamięci) kartą graficzną mogą potraktować to egzotyczne rozwiązanie jako swego rodzaju kompromis, szczególnie jeśli nie mają opcji szybkiego przechowywania i uruchamiania gier, oczywiście pod warunkiem, że rozmiar instalacji danej gry jest stosunkowo mały.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.