Home / Aktualności / Core X HEDT 7 i 9 generacji „Skylake-X” ze znacznymi obniżkami nawet o połowę dla odbiorców indywidualnych

Core X HEDT 7 i 9 generacji „Skylake-X” ze znacznymi obniżkami nawet o połowę dla odbiorców indywidualnych

Wielkie czyszczenie magazynów odbywa się nie tylko w Media Markt, ale również w przypadku Intela (a przynajmniej czasami i w ograniczonych ilościach. W celu wyczyszczenia zapasów procesorów Core X HEDT 7 i 9 generacji „Skylake-X”, Intel przygotowuje się do obniżenia o połowę cen pozostałych zapasów dla odbiorców indywidualnych. Posunięcie te zostało zapoczątkowane przez niedawne wprowadzenie na rynek procesorów Core i9 „Cascade Lake-X” 10. generacji, które są kompatybilne z istniejącymi płytami głównymi LGA2066.

Jak część z was wie, w przypadku „Cascade Lake-X” Intel zmniejszył o połowę wskaźnik złotówki na rdzeń (tj. podwoił wydajność w stosunku do ceny), co spowodowało, że jego najlepszy 18-rdzeniowy i9-10980XE został wyceniony poniżej 4 tys. zł. czyli o połowę tego, co jeszcze jakiś czas temu kosztował i9-9980XE.

Ponieważ ceny układów Core X „Skylake-X” zmniejszyły się o połowę, można oczekiwać, że rynek zostanie zalany chipami 7 i 9 generacji, których ceny są nieznacznie niższe niż w przypadku „Cascade Lake-X” 10 generacji. Wydajność pojedynczego wątku (IPC) jest identyczna dla trzech generacji a wszystko, co się zmieniło w „Cascade Lake-X”, to wprowadzenie zestawu instrukcji DLBoost przyspieszającego aplikacje AI (nieistotne dla graczy), oraz ulepszony algorytm Turbo Boost rozkładający zegary Turbo Boost na większą liczbę rdzeni. Wśród zmian znalazła się również funkcja Favored Cores, która zostanie uaktywniona wraz z aktualizacją Windows 10 2H19. Dla wszystkich posiadających tańsze 8 lub 10-rdzeniowe układy LGA2066, obniżka cen wspomnianych procesorów jest z pewnością dobrą wiadomością bowiem ich opcje aktualizacji systemu dzięki temu znacznie wzrosły.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.