Home / Aktualności / Chłodzenie powietrzne / Cooler Master MasterLiquid Pro 240 – recenzja

Cooler Master MasterLiquid Pro 240 – recenzja

3. Wygląd zewnętrzny i instalacja

Z uwagi na to, że testowane tu chłodzenie jest w rozmiarze XL (240 mm), to jest ono sprzedawane w dosyć pokaźnym opakowaniu, w którym cała jego zawartość jest dość szczelnie upakowana. Mnogość osprzętu do MasterLiquid Pro 240 jest dosyć pokaźna, aczkolwiek nie zajmuje w środku dużo miejsca. Cieszy fakt, że producent postarał się także o pastę termo-przewodzącą (w tubce znajduje się aż 4g pasty), którą w tym przypadku jest MasterGel Pro. Zapewnić ma ona doskonałą przewodność cieplną, a co za tym idzie niższe temperatury CPU (8 W/m.k).

CoolerMaster Liquid Pro 240 MasterGel

Po wyjęciu z pudełka naszym oczom ukazuje się oryginalnie wystylizowane chłodzenie wodne, które nie wymaga od użytkownika czy to dolewania czynnika chłodzącego czy też złożenia ze sobą elementów pompy oraz radiatora. Po prostu wystarczy zamontować cały zestaw w komputerze i będzie on gotowy do pracy.

CoolerMaster Liquid Pro 240 02

Dokładne wymiary radiatora  wynoszą 275 x 118,5 x 27 mm, zaś pompa ma wysokość niecałych 60 mm.

Pompa z zestawu Master Liquid Pro 240 posiada niebieskie podświetlenie na górze oraz efektowny pasek tego samego koloru w połowie jego wysokości. Rozwiązanie to ma swoje plusy oraz niestety jeden dość ważny minus. Z jednej strony fani moddingu otrzymują gotowe rozwiązanie mogące od razy cieszyć ich oczy, z drugiej zaś kolorystyka może nie pasować do tej w danej obudowie. U nas akurat nie było problemu gdyż płyta MSI X79A-GD45 Plus (MS-7760) posiada również niebieskie diody LED. MasterLiquid 240 01

Z kolei w 100-proc. na plus należy uznać wybór miedzi jako wyłącznego składnika do budowy stopy pompy chłodzącej. Do jej zasilania wykorzystywana jest 3-pinowa wtyczka, którą podłączamy do jednego z odpowiednich złączy na płycie głównej.

Producent postarał się także jeśli chodzi o wentylatory MasterFan Pro, które zostały wyposażone w trójstopniowy system regulacji obrotów 1000 / 2000 / 2500 dostępne za pomocą przełącznika P, Q oraz S.

Instalacja

Instalacja chłodzenia jest dosyć prosta i jeśli stosujemy się do wskazówek z instrukcji obsługi, to nie powinna ona przysparzać nam większych problemów. W zależności od platformy ogranicza się bowiem do wykorzystania tzw. backplate lub w przypadku podstawki LGA 2011 do montażu czterech śrub od strony procesora i wykorzystania backplate’u płyty głównej, montażu pompy (po uprzednim zaaplikowaniu pasty na powierzchnię procesora)  i przykręcenia jej do wcześniej zamontowanych czterech śrub oraz instalacji radiatora (w naszej NZXT S340 z przudu obudowy), a także podłączeniu zasilania zarówno pompy jak i wentylatorów do odpowiednich gniazd na płycie głównej.

Należy wspomnieć, że do połączenia wentylatorów z płytą główną można użyć (choć jeśli posiadamy wystarczającą ilość gniazd wentylatorów na płycie to nie musimy) złączki, dzięki której zredukujemy ilość użytych gniazd na płycie głównej.

 

1. Wstęp

2. Dane techniczne (specyfikacja)

3. Wygląd zewnętrzny i instalacja

4. Platforma testowa oraz metodologia testów

5. Testy

6. Podsumowanie

3. Wygląd zewnętrzny i instalacja Z uwagi na to, że testowane tu chłodzenie jest w rozmiarze XL (240 mm), to jest ono sprzedawane w dosyć pokaźnym opakowaniu, w którym cała jego zawartość jest dość szczelnie upakowana. Mnogość osprzętu do MasterLiquid Pro 240 jest dosyć pokaźna, aczkolwiek nie zajmuje w środku dużo miejsca. Cieszy fakt, że producent postarał …

Ocena końcowa

Możliwości
Jakość
Cena
Ogólnie

Godny uwagi

Podsumowanie : Produkt Cooler Mastera od razu przypadł nam do gustu z uwagi na wysoką jakość wykonania, łatwość montażu oraz jak się później okazało możliwości efektywnego chłodzenia zarówno przy standardowym taktowaniu, jak i przy Overclockingu.

Twoja ocena: 4.3 ( 1 votes)
88

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.