Home / Aktualności / Co wysysa energię z twojego smartfona

Co wysysa energię z twojego smartfona

Czasami się zdarza, że działanie telefonu (smartfonu) drugiemu takiemu samemu nie jest równe. I nie chodzi tu bynajmniej o różnice w użytkowaniu (preferencje). Powodem może być defekt  sprzętowy ale wcale tak być nie musi a musimy szczerze powiedzieć, że tak właśnie się dzieje w większości przypadków. Co więc powoduje nadmierny pobór energii w obecnych smartfonach, w zasadzie kilka rzeczy. Tyczy się to w zarówno smartfonów na Androidzie a także tych z logo nadgryzionego jabłuszka. Postaramy się je omówić tutaj szerzej aby ułatwić wam detekcję problemu.

Korzystanie z sieci 3G/ 4G lub Wi-fi

Według badań korzystanie z internetu za pomocą sieci bezprzewodowych (tzw. Wi-Fi) zużywa mniej energii. Nie uwzględnia to jednak sytuacji gdy sieci są wyszukiwanie nieustannie z powodu przemieszczania się użytkownika z włączonym modułem Wi-Fi. Kolejny problem powstaje gdy sygnał sieci bezprzewodowej, z której korzystamy jest słaby lub praktycznie zerowy. Telefon zużywa więcej energii dlatego, że musi korygować ewentualne błędy transmisji danych. Często się także zdarza iż nie wybiera on najmocniejszej pod względem siły sygnału sieci.

Korzystanie z sieci Wi-Fi powinno teroretycznie zyżywać mniej energii niż dla przykładu 3G lecz to zależy od odległości od nadajnika (punktu dostępowego). Moglibyśmy mówić o przewadze sieci 3G w przypadku (bardzo żadko spotykanego) mocnego sygnału. W przeważającej ilości przypadków zwykle mamy silniejszy (z powodu odległości od nadajnika sygnału) sygnał z sieci bezprzewodowej Wi-fi.

Nadmierna jasność ekranu

Jasnosc ekranu smartfonUstawienie maksymalnej jasności ekranu skutecznie potrafi zużywać bardzo duże ilości energii. Sytuacja podobna jest do opłat za rachunki ogrzewania naszego mieszkania. W jaki sposób, to bardzo proste. Gdy chcemy płacić mniej wystarczy obniżyć temperaturę ogrzewania nawet o 1 stopień a opłaty powinny spaść. Podobna sytuacja jest w przypadku jasności wyświetlacza smartfonu, gdzie zmniejszając nieco nawet jego jasność powinniśmy nieznacznie wydłużyć czas pracy baterii (50% jasności nadal pozwala pracować komfortowo a jednocześnie zaoszczędzić znaczne ilości baterii). W tym miejscu warto także wspomnieć o czasie wygaszania ekranu. Wiele osób ustawia ten czas na zbyt długie wartości nie chcąc “budzić” swojego urządzenia nieustannie a to własnie powoduje, że zużywa on niepotrzebnie cenne zasoby.

Korzystanie z modułu Bluetooth

Wiedzą o tym na pewno wszyscy ci, którzy korzystają z bezprzewodowych słuchawek, systemów samochodowych czy akcesoriów używających wspomnianego bluetootha. Jakkolwiek nie użyteczne rzeczy te pomału sączą energię, komunikując się z nimi nieustannie. Takie zużycie choć nie jest duże, przy dłuższym użytkowaniu kumuluje się.

Korzystanie z modułu nawigacji satelitarnej (moduł GPS)

Jest to prawdziwy pożeracz energii z powodu ciągłego szukania, przełączania i komunikowania z satelitami. Oczywistą sprawą jest, że czasami musimy z niego korzystać lecz sensownym rozwiązaniem może okazać się podłączenie telefonu do zasilania (np. w samochodzie) oraz wyłączenia modułu gps-a gdy droga jest już nam znajoma (wyjątkiem mogą być np. informacje o dozwolonych prędkościach, kamerach lub natężeniu ruchu, których potrzebujemy). Gdy narzędzie lokalizacji potrzebujemy dla jakiejś aplikacji zamiast satelit możemy użyć okreslania położenia za pomocą sieci bezprzewodowych wi-fi (zużywających mniej energii w porównaniu z lokalizacją za pomocą satelity).

Dodatkowe funkcje telefonu

HTC blinkfeedWspółczesne smartfony wyposażane są w szereg dodatkowych funkcji, które po włączeniu kumulując się w intensywny sposób opróżniają baterię. Doskonałym przykładem mogą być  funkcje automatycznego przewijania ekranu, smart stay (dostępne np. w Samsungu Galaxy S4) itp. Animacje interfejsu (HTC Sense, Samsung Touch Wizz) również intensywnie korzystają z zasobów. Rezygnując z “fajerwerków możemy zaoszczędzić lwią część energii naszego telefonu.

 Skutecznym pożeraczem energii są także animowane tapety. Proste lub czasem efektywne animacje bardzo mocno zużywają zasoby telefonu a tym samym jego akumulator dla naszej chwilowej ekscytacji animacją na ekranie.

Aktualizacje aplikacji

Spora część aplikacji oferuje możliwość automatycznej aktualizacji dzięki której oszczędzają nam kłopotu z tym związanego. Za kulisami zaś zużywają energię gdyż dosyć często aby uaktualnić grę lub inną aplikację muszą wyszukiwać dostępne sieci lub się między nimi przełączać.

Aplikacje intensywnie wysysające energię

Zuzywacz energii smartfonaNie wiele w dzisiejszym świecie jest za darmo. Nawet gdy jakaś aplikacja jest darmowa to “straty zarobkowe” są redukowane poprzez wyświetlanie reklam. Owe reklamy wykorzystują zasoby telefonu, zmniejszając czas pracy na baterii. Drugim problemem mogą być źle napisane (lub zoptymalizowane) aplikacje, które wykonując swoje zadania powodują znaczące nagrzewanie się baterii lub jej bardzo szybkie opróżnianie. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że natrafiliśmy na kilka takich, które tylko po zainstalowaniu (bez ich używania lub pracujące w tle) opróżniały nasze smartfony w przeciągu zaledwie kilku godzin po pełnym naładowaniu telefonu.

Co więc zrobić gdy podejrzewamy, że jakaś aplikacja “wykańcza” nasz ukochany smartfon? Łatwiejsze namierzenie przeciwnika może nastąpić wtedy gdy wiemy mniej więcej co kiedy zainstalowaliśmy. Gdy tak nie jest, możemy szukać pomocy u sprzedawcy aplikacji.

Norton spotDobrą aplikacją, która pomoże nam namierzyć oprogramowanie czy to wyświetlające reklamy czy wyświetlające niespodziewanie reklamy w naszym pasku informacyjnym jest Norton Spot – darmowa aplikacja (dostępna na systemy Android, na który jest bardzo dużo darmowych oraz niesprawdzonych aplikacji).  Dzięki niemu uzyskamy informacje na temat intruza a przez to będziemy w stanie go odinstalować.

Podsumowanie

Problem staje się bardziej widoczny gdy (niewymienialna) bateria jest już tak wyeksploatowana, że uniemożliwia użytkowanie telefonu przez kilka godzin (w tym nawet przez dzień w trybie czuwania). Na żywotność telefonu / smartfonu ma wpływ wiele czynników począwszy od wspomnianych modułów do komunikacji (z internetem, akcesoriami itp.), poprzez sam system operacyjny i jego funkcje a na aplikacjach, które instalujemy skończywszy.

Nierealnym i niesensownym byłoby namawianie kogokolwiek do nie używania wszystkich tych dobrodziejstw. Należy jednak jak we wszystkim w życiu znaleźć umiar. Intensywnie obciążając nasz smartfon nie tylko skracamy czas pracy na baterii z powodu konieczności częstszych ładowań lecz bardzo często powodujemy, że nie jest on w stanie spełniać podstawowych swoich funkcji gdy ich potrzebujemy (frustrujące otwieranie się kontaktów, oczekiwanie na napisanie smsa itp.)

Jeden komentarz

  1. Haha co prawda to prawda. Bardzo dużo (w szczególności) aplikacji na Androidzie o charakterze rozrywkowym potrafi obciążyć system do tego stopnia, że po naładowaniu baterii, za zaledwie 2 czy 3 godziny bateria może być pusta 🙂 przekonałem się o tym na własnej skórze. Gdy spotkacie taki problem – nie panikujcie! wejdźcie w Google Play w ustawienia > moje aplikacje, i tam zobaczcie, które z Waszych aplikacji zostały ostatnio zaktualizowane. Jedna aktualizacja może naprawić (bądź zniszczyć) Wasz smartfon 🙂