Home / Aktualności / Cider – uruchamianie aplikacji iOS na systemach Android może być możliwe

Cider – uruchamianie aplikacji iOS na systemach Android może być możliwe

Cider to warstwa systemu operacyjnego, która umożliwia uruchamianie aplikacji z systemu iOS na urządzeniach z Androidem. Opracowana przez studentów nauk komputerowych na uniwersytecie w Kolumbii, USA technologia przekształca instrukcje z kernala Linuxa na kernel Apple’s XNU.

Cider – z czym to się je, lub pije

Cider - aplikacje iOS na Androidzie
Choć nazwa może sugerować napój alkoholowy znany m.in. w Wielkiej Brytanii, Ceder jest wzbogaceniem systemu operacyjnego Android w tłumaczenia instrrukcji mu nie znanych na te, które jest w stanie zrozumieć. Aby to osiągnąć studenci z ww. uniwersytetu musieli zastosować kilka technik umożliwiających zwiększenie kompatybilności pomiędzy systemami Android i iOS aby znaleźć tzw. wspólny mnożnik.

Wśród tych technik znalazły się takie jak adaptacja kodu kompilowania czasowego, która umożliwia uruchamianie niezmodyfikowanego kodu z systemu iOS na systemie hosta (będącego w tym przypadku systemem Android) jak również funkcje dyplomatyczne umożliwiające wprowadzenie aplikacji z systemu Apple do domyślnych bibliotek Androida i ich interakcję ze sprzętem i oprogramowaniem.

Jak możecie zobaczyć na poniższym filmie, Nexus 7 (2012) został zmodyfikowany odpowiednio do przeprowadzenia tych testów. Tablet ten umożliwił uruchomienie zarówno aplikacji dedykowanych Androidowi jak i tym z iOS takimi jak Yelp oraz Apple iBooks.

Jako że Cider jest ciągle w fazie testów nie wszystko działa w nim jak powinno. I tak np. nadal doświadczane są problemy z działaniem kamery, modułu GPS czy Bluetooth lub po prostu w niektórych przypadkach ich funkcjonalność jest ograniczona. Także ciężko powiedzieć ile pracy jest wymagane aby system ten działał bez najmniejszych zastrzeżeń.

Zespół systemu Cider widzi korzyści na poziomie wydajności w porównaniu z metodą wirtualizacji, aczkolwiek jest świadoma opóźnień w przekształcaniu instrukcji z iOS na Android. Winowajcą jakiego naukowcy widzą jest niekompletna implementacja OpenGL ES, lecz chcieliby oni także zapewnić iż wierzą iż z czasem uda im się te ograniczenie wyeliminować.

Choć zespół naukowców z Uniwersytetu w Kolumbii nie potwierdził planów odnośnie kontynuowania całego przedsięwzięcia, to jest to wielce prawdopodobne z uwagi na fakt iż Cider jest bardzo ciekawym projektem będącym w zainteresowaniu wielu firm i osób prywatnych.