Home / Aktualności / Komputery / CHIP – czyli komputer za 9 dolarów konkurujący z Raspberry Pi

CHIP – czyli komputer za 9 dolarów konkurujący z Raspberry Pi

ChIP mini komputer

Raspberry Pi czyli mini komputer, który szturmem wkroczył na rynek, może niebawem doczekać się konkurencji w postaci CHIP’a czyli komputera za 9 dolarów.

Będący podobnych wymiarów CHIP, jest w stanie wykonywać podobne zadania gdyż jego konfiguracja w postaci 1 GHz procesora, 512 MB pamięci RAM czy 4 GB pamięci masowej jest niemalże identyczna co „malinki”.

CHIP wymiaryJednak taka konfiguracja wymaga poświeceń, chociażby w postaci instalowanego systemu operacyjnego, którym może być np. dystrybucja Debian Light.

Jednak na CHIP-ie będziemy w stanie uruchomić mniej wymagające gry takie jak np. Quake. Z pomocą kontrolera Bluetooth, oraz adaptera VGA (dodatkowy koszt 10 dolarów) lub HDMI (koszt 15 dolarów) będzie można zamienić mały mini komputer w domowe centrum rozrywki.

Pocket CHIPCo więcej, dokupując odpowiednią obudowę (podobną do GameBoya) będziemy mogli zrobić przenośną mini konsolę za cząstkę kosztów, które zapłacilibyśmy korzystając z dedykowanych rozwiązań.

Twórcy mini komputera CHIP szukają pomocy w serwisie Kickstarter, gdzie przekroczyli już potrzebne 50 tys. dolarów a w chwili obecnej wsparcie środowiska fanów tego projektu przekroczyło 200 tysięcy dolarów.

Jeśli zatem lubicie eksperymentować i zaciekawiło was to mini cudo, zobaczcie filmik prezentujący jego możliwości i może dorzućcie się aby uzyskać swojego CHIP-a gdy tylko będzie dostępny. Więcej informacji na Kickstarter.