Home / Aktualności / Cezanne – najnowsze APU oparte o ZEN 3 już wkrótce!

Cezanne – najnowsze APU oparte o ZEN 3 już wkrótce!

Firma AMD postanowiła odświeżyć już nieco przykurzone i odsunięte jakby na drugi plan układy APU (Accelerated Processing Unit), które przed laty stanowiły dość znaczną ofertę giganta z Sunnyvale.

Jednostki, które mają przywrócić blask idei APU będą oparte o najnowszą architekturę ZEN 3, a ich kodowa nazwa to Cezanne. Modele te dysponować będą maksymalnie 8-rdzeniami z obsługą do 16-wątków, 16-MB pamięci L3 cache, obsługą do 20-linii PCI-E, a także 8-rdzeniami graficznymi (najprawdopodobniej wciąż opartymi o architekturę Vega).

Na chwile obecną nie wiadomo czy kolejne wcielenie „procesorów z grafiką” od AMD zaoferuje już wsparcie dla standardu PCI-E 4.0 czy będzie to jeszcze standard 3.0. Sam układ Cezanne jest o około 10 proc. większy od poprzedników z rodziny Renoir (ZEN 2).

Jednostki Ryzen 5000H zadebiutować mają już w przyszłym tygodniu i trafią do laptopów o niskiej, jak i wysokiej wydajności. Czy pojawią się ich desktopowe odpowiedniki oraz ew. kiedy mogłoby trafić do sprzedaży tego na obecną chwilę nie ujawniono.

Źródło: VideoCardz, Internet

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.