Home / Aktualności / CES 2020: Lenovo ThinkPad X1 Fold – kolejna ciekawa prezentacja laptopa ze zginanym ekranem

CES 2020: Lenovo ThinkPad X1 Fold – kolejna ciekawa prezentacja laptopa ze zginanym ekranem

Prawdopodobnie jednym z najbardziej efektownych laptopów zaprezentowanych podczas tegorocznych targów CES jest Lenovo ThinkPad X1 Fold (oczywiście poza VivoBook i ZenBook Asusa). Wykorzystując plastikowy wyświetlacz OLED firmy LG Display (podobny w koncepcji do telefonów składanych, takich jak Samsung Galaxy Fold i Motorola Razr), X1 Fold zmniejsza ekran o przekątnej 13,3 cala do znacznie mniejszego rozmiaru gdy złożymy go na pół . Jednak w przeciwieństwie do wyświetlaczy smartfonów Motoroli i Samsunga, X1 Fold wspiera obsługę rysikiem.

Ponadto technologia X1 Fold współgra niemalże idealnie z technologią Hybrid Intel (wcześniej „Lakefield”) obsługując kilka różnych trybów pracy, w tym całkowicie rozłożony tryb tabletu i częściowo złożony tradycyjny styl laptopa dzięki możliwości użycia miękkiej klawiatury lub też możemy potraktować wyświetlacz jak dwa osobne ekrany.

Jak się można domyślać, kosztujący prawie 2,5 tys. dolarów ThinkPad X1 Fold do najtańszych nie należy aczkolwiek w cenie otrzymamy poza zginanym ekranem magnetyczną klawiaturę Bluetooth, która działa zgodnie z oczekiwaniami, ale może być również przechowywana i ładowana w składanym laptopie. Ma to kluczowe znaczenie dla wielu osób, które miały problemy z (lub po prostu unikały) wczesnych eksperymentów z notebookami z podwójnym ekranem właśnie z tego powodu. Ponadto Lenovo planuje zaoferować opcjonalną obsługę 5G właśnie w tym modelu.

Pierwsza wersja X1 Fold jest spodziewana w połowie tego roku i będzie działać w oparciu o system Windows 10, ale firma planuje również zaoferować możliwość uruchamiania systemu Windows 10 X (nadchodząca wersja systemu operacyjnego wspierająca podwójne ekrany urządzeń mobilnych i wersją zoptymalizowaną pod kątem składania, którą Microsoft ogłosił podczas zapowiedzi Surface Neo.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.