Home / Aktualności / CES 2014: Project Discovery Tablet. Tablet AMD dedykowany graczom, który się nie pojawi.

CES 2014: Project Discovery Tablet. Tablet AMD dedykowany graczom, który się nie pojawi.

AMD Project Discovery tablet CES 2014Poza procesorami z rodziny Kaveri AMD ma całe mnóstwo rzeczy do pokazania i tak właśnie przy okazji trwającego właśnie Consumer Electronic Show zaprezentowało procesor mobilny o nazwie Mullins. Procesor dedykowany tabletom i innym urządzeniom nie korzystającym z rozwiązań bez wiatrakowych.

Jest to tym bardziej zastanawiające iż prace nad nim są bardzo zaawansowane oraz AMD chwali się dwukrotnie większą wydajnością przypadającą na Watt niż poprzednia generacja procesorów mobilnych.

Aby pokazać możliwości Mullinsa firma AMD zbudowała 11 calowy tablet dedykowany graczom, który stanowi idealne narzędzie z kontrolerem dokowanym do tabletu (również zaprezentowanym na pokazie).

 Tak jak wspominaliśmy zarówno procesor jak i tablet jest wciąż w fazie rozwoju. Póki co 11 calowa konsola (jeśli tak można nazwać ten tablet) otrzymał nazwę Project Discovery Tablet, lecz Lisa Su, jedna z vice dyrektorów w firmie AMD poinformowała, że urządzenie nie pojawi się w sprzedaży.

Tablet ten ma stanowić pokaz możliwości dla innych producentów chcących wykorzystać procesor Mullins, który pojawić się ma w drugiej połowie tego roku.

Mullins wykonany w 28 nanometrowej technologii był doskonale zoptymalizowany pod kątem prezentowanych gier. Działały one nadzwyczaj płynnie i wyglądały bardzo okazale. Być może dlatego, że wykorzystywały one układ graficzny Radeon w który tablet był wyposażony.

Project Discovery Tablet działał pod kontrolą 64-bitowej wersji Windows 8 a jego obudowa wykonana była z magnezu. Pomimo materiałów z jakich był wykonany 11 calowy tablet z trudem można było wykorzystywać przy użyciu jednej ręki.

Kontrolery stacji dokującej tabletu Project Discovery Tablet były jednak zbyt wysunięte od czoła tabletu, również spusty przycisków nie najlepiej rozmieszczone i wykonane ze zbyt miękkiego plastiku. Tablet można było przetestować grając w grę  Pro Evolution Soccer 2013.

Technologia AMD DockPort wykorzystana w tym urządzeniu umożliwia procesorowi na otrzymywanie danych z fizycznych (np. dotyku), dźwięku czy nawet energii.

Choć tablet demonstracyjny jaki przedstawiło AMD według zapewnień nie pojawi się w sprzedaży to imponuje także tym, że firma spędziła niewyobrażalnie dużo czasu na badania jak i pieniędzy na jego wdrożenie. Stanowi to nie tylko bardzo dobr podłoże marketingu lecz także pokaz ewentualnych możliwości produkcyjnych takiego urządzenia przez samą firmę.

Aż zal było słyszeć, że tak udane urządzenie jakim był Project Discovery Tablet po zakończeniu CES zniknie ze sceny. Mamy nadzieję, że firma AMD przemyśli ponownie ten pomysł i jednak zdecyduje się na jego produkcję. Zaprezentowane tu urządzenie jest naprawdę udaną próbą przybliżenia gier wyglądających jak na wydajnych komputerach osobistych w wydaniu mobilnym.

 

AMD Project Discovery Tablet

 

AMD Project Discovery Tablet
AMD Project Discovery Tablet
AMD Project Discovery Tablet

Zrodlo Techradar