Home / Aktualności / CES 2014: Laserowe lampy w Audi Sport Quattro

CES 2014: Laserowe lampy w Audi Sport Quattro

Audi Sport Quattro lampa laserowaProducenci motoryzacyjni w dążeniu do coraz lepszych projektów swoich samochodów zmuszeni są sięgać po coraz nowsze technologie. Audi nie jest w nich wyjątkiem, co więcej firma udowodniła w przeszłości swoimi innowacjami tą teorię.

Audi Sport Quattro zaprezentowane właśnie na Consumer Electronic Show 2014 wyposażone zostało w laserowe lampy. Choć auto te jest na razie w formie konceptu, to zarówno sama firma jak i duża część publiczności wiąże z nim duże nadzieje i chciałaby aby Sport Quattro pojawiło się właśnie w takiej formie.

Laserowe lampy w wykonaniu Audi to dwa trapezoidalne elementy, w których zewnętrzny wykorzystuje matrycowe lampy LED, wewnętrzny element zaś światło laserowe. Jak podaje Audi światło laserowe zastosowane przez niego pozwala na trzykrotnie mocniejszą wiązkę światła w porównaniu do lamp wykorzystujących diody LED. Przekłada się to z kolei na oświetlenie drogi nawet do 500 metrów.

Jednak jak podaje zaangażowany w projekt Dr. Ulrich Hackenberg, korzyści z zastosowania lamp laserowych będą prawdziwe przy założeniu braku mgły, śniegu, deszczu w drodze oświetlanej przez wiązkę światła laserowego. Audi zaprezentowało w przeszłości koncept samochodu z tylnymi laserowymi lampami przeciwmgielnymi, które już są dosyć powszechne w europie.

Ciekawostką jest fakt, że nie tylko Audi myślało o wprowadzeniu laserowych lamp do swoich samochodów lecz również BMW. Jednak jemu udało się to wprowadzić przed konkurencją. BMW bowiem myślało o zastosowaniu opcjonalnych lamp laserowych do swojego przyszłego auta jakim jest BMW i8 plug-in hybrid. BMW i8 ma być dostępne w sprzedaży jeszcze w tym roku.

Audi Sport Quattro

Audi Sport Quattro lampy laseroweWyposażony w laserowe lampy Audi Sport Quattro bazuje na koncepcie auta zaprezentowanego podczas zeszłorocznego pokazu we Frankfurcie.

Sedan Audi łączy w sobie ponadprzeciętną moc z wydajnością hybrydy. Posiada bowiem podwójnie doładowany przez turbo silnik V8 z systemem start stop, wyłączeniem nieużywanych cylindrów, 8 przekładniową automatyczną skrzynię biegów, napęd na cztery koła czy różny moment obrotowy przekazywany na poszczególne koła.

Sport Quattro poza silnikiem benzynowym posiadać ma także elektryczny połączony z 14.1 kWh baterią. Taka kombinacja ma pozwolić na uzyskanie zużycia paliwa na poziomie 2,5 litra na 100 kilometrów. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, dopiero testy praktyczne pozwolą zweryfikować tą teorię.

Łączna moc tego auta ma wynosić 700 koni mechanicznych co w efekcie rozpędzić ma Audi Sport Quattro do 100 km/h w 3,2 sekundy i osiągnąć prędkość 305 km/h. Według zapewnień producenta ten model Audi dzięki swojej baterii ma posiadać zasięg prawie 50 kilometrów na zasilaniu elektrycznym.