Home / Aktualności / Ceny kart graficznych mogą podskoczyć nawet o 10 procent w ciągu kolejnych miesięcy

Ceny kart graficznych mogą podskoczyć nawet o 10 procent w ciągu kolejnych miesięcy

Ci z was, którzy śledzą politykę i biznes, wiedzą o wojnie handlowej między USA i Chinami. Niepożądanym efektem tego konfliktu są m.in. karty graficzne, które mogą odczuć jej efekty w postaci wzrostu cen. Wspomniana podwyżka może nie dojść do skutku jeśli zostaną wchłonięte przez firmy. Niemniej jednak bardziej prawdopodobna jest opcja druga, w której zostanie ona przekazywana klientom w postaci wyższych cen detalicznych, ponieważ firmy nie chcą obniżać swojej marży i wiedzą, że konsumenci będą kupować mniej produktów po wyższych cenach. Partnerzy AMD i NVIDII już podejmują kroki w zakresie przenoszenia produkcji kart graficznych z Chin.

Opcje najbardziej poważnie brane pod uwagę jeśli chodzi o nowe miejsce wytwarzania grafik to Tajwan i Meksyk, gdzie dodatkowe taryfy nie występują. Atrakcyjność podnosi ponadto stosunkowo tania siła robocza, co w rezultacie pozwoliłoby producentom utrzymać koszty operacyjne względnie stabilne – a tym samym nie obciążać podwyżkami użytkowników końcowych. Jednak podczas gdy poszukiwania alternatywnych lokalizacji produkcyjnych trwają, podatek nadal trzeba płacić. Oznacza to nic innego, że przynajmniej przez kolejne kilka miesięcy (do momentu przeniesienia fabryk, lub zakończenia konfliktu amerykańsko-chińskiego), ceny kart graficznych mogą wzrosnąć o ok. 5-10%. Ciężko powiedzieć czy pozbieraliśmy się po kryzysie wywołanym przez kryptowaluty, a tu za rogiem czyha kolejne niebezpieczeństwo w postaci wyższych cen kart graficznych. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.