Home / Aktualności / Mistrzostwa świata w Brazylii – Jak uniknąć klonowania kart kredytowych?

Mistrzostwa świata w Brazylii – Jak uniknąć klonowania kart kredytowych?

Jak uniknąć klonowania kart kredytowych?Mistrzostwa piłki nożnej w Brazylii 2014Urządzenia umożliwiające dokonywanie płatności (terminale POS) są powszechnie wykorzystywane w Brazylii – według Brazylijskiego Banku Centralnego karty kredytowe i debetowe odpowiadają za 70% wszystkich płatności dokonywanych w tym kraju.

Karty chipowe wymagające kodu PIN są akceptowane przez większość firm, a nawet przez taksówkarzy.

Pomimo pojawiających się ostatnio doniesień o istnieniu luk w zabezpieczeniu tego protokołu, karty chipowe wymagające kodu PIN nadal są bezpieczniejsze i trudniejsze do sklonowania niż karty magnetyczne. Jeśli nie posiadasz jeszcze tego rodzaju karty, zapytaj swój bank, czy możesz ją dostać przed wyjazdem.

W Europie i Ameryce Północnej wiele osób podaje swoje karty personelowi w restauracjach i sklepach. W Brazylii taka praktyka może być niebezpieczna.

Wskazówki

  • Pod żadnym pozorem nie dawaj nikomu swojej karty – w ten sposób dasz oszustom możliwość jej sklonowania, a pokusa jest zbyt silna, żeby się jej oprzeć. Poproś personel, aby przyniósł terminal mobilny, w którym sam dokonasz płatności elektronicznej.
  • Uważaj na przypadkowe spotkania lub wydarzenia, które mogą sprawić, że na chwilę stracisz kartę z pola widzenia. Jeżeli tak się stanie, upewnij się, że to, co otrzymasz z powrotem, to rzeczywiście Twoja karta. W razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast poinformuj o sprawie swój bank.

terminal pos

Szkodliwe oprogramowanie, którego celem są urządzenia POS oraz służące do wprowadzania kodów

Do popularnych szkodliwych programów atakujących terminale POS należą Chupa Cabra oraz SPSniffer – rodzina szkodliwego oprogramowania, która posiada kilka wariantów stworzonych w Brazylii i występuje na wolności od 2010 r.

Szkodniki te atakują niezwykle powszechne w Brazylii terminale POS oraz służące do wprowadzania kodów PIN. Urządzenia te są podłączone do komputera za pośrednictwem portu USB lub szeregowego w celu komunikowania się z oprogramowaniem EFT, umożliwiającym elektroniczny transfer środków pieniężnych. Trojan infekuje komputer i oczekuje na dane o karcie płatniczej przesyłane przez te porty.

Kod PIN zostaje zaszyfrowany natychmiast po wprowadzeniu go na terminalu – zwykle przy użyciu potrójnego algorytmu DES. Jednak w przestarzałych urządzeniach nie są szyfrowane takie dane jak numer karty kredytowej, data wygaśnięcia, kod usługi i kod CVV oraz publiczne dane z kart chipowych. Są one wysyłane za pomocą czystego tekstu do komputera PC za pośrednictwem portów USB lub szeregowych. Przechwycenie tych danych wystarczy do sklonowania karty kredytowej.

Wskazówki

  • Sprawdzaj wyciągi z transakcji przy użyciu karty kredytowej i natychmiast powiadom swój bank, jeżeli zauważysz coś podejrzanego.
  • W miarę możliwości staraj się płacić za pomocą bezprzewodowych terminali POS – są trochę bezpieczniejsze niż te starsze, podłączone do portów szeregowych lub USB.Korzystanie z bankomatów w Brazylii

Brazylia fałszywe bankomatyWedług Banku Światowego Brazylia posiada 118 bankomatów na 100 tysięcy dorosłych mieszkańców i zajmuje pod tym względem dziewiąte miejsce na świecie.

To daje oszustom wiele możliwości zainstalowania urządzeń do przechwytywania i przechowywania danych dotyczących kart kredytowych (ang. skimmer), znanych również jako urządzenia „Chupa Cabra”.

Wskazówki

  • Podczas wprowadzania kodu PIN zasłoń ręką klawiaturę – to doskonały sposób, aby przechytrzyć większość skimmerów, którzy zwykle posługują się ukrytymi kamerami.
  • Jeżeli zauważysz coś podejrzanego, poinformuj o tym bank lub właściciela maszyny i spróbuj wypłacić pieniądze w innym miejscu.
    „Zachowaj ostrożność podczas korzystania z bankomatów lub płacenia przy użyciu karty kredytowej. Nie zapominaj, że brazylijscy cyberprzestępcy stosują swoje szkodliwe sztuczki przez cały czas.


Jak uniknąć klonowania kart kredytowych

Źródło: Kaspersky Lab