Home / Motoryzacja / Bmw / BMW Vision Next 100 – koncepcyjne auto z okazji 100-lecia

BMW Vision Next 100 – koncepcyjne auto z okazji 100-lecia

BMW Vision Next 100

BMW Vision Next 100 czyli koncepcyjny projekt auta, które według niektórych źródeł miało by się pojawić dopiero za 100 lat wygląda całkiem obiecująco. Naszym zdaniem zdecydowanie lepiej niż Opel GT.

W projekcie tym BMW stara się umieścić połączenie zarówno tradycyjnego prowadzenia auta jak i samoprowadzącego trybu, oraz trybu sztucznej inteligencji, która miała by się uczyć zarówno warunków na drodze jak i nawyków innych kierowców na drodze.

BMW Vision Next 100 02

Choć brzmi to poniekąd jak z filmów science-fiction, bawarski koncern myśli o wyeliminowaniu tradycyjnej deski rozdzielczej ze wskaźnikami i zastąpienie jej wyświetlaczem HUD na przedniej szybie pojazdu. Co więcej pod nazwą Ultimate Driver kryje się zamysł twórców polegający na dostosowaniu niczym garnituru do konkretnego człowieka, samochodu odzwierciedlające indywidualne potrzeby każdego z nas.

BMW Vision Next 100 03

Wśród jednych z trybów oferowanych wa ramach BMW Vision Next 100 ma być “Boost mode” polegający na częściowym wspieraniu kierowcy podczas jazdy i sugerowaniu najlepszych rozwiązań na daną chwilę. Drugim trybem miałby być “Easy mode”, tryb samoprowadzący, który powoduje zassanie kierownicy i innych pomocy, a tym samym umożliwiający relaks dotychczasowego kierowcy.

BMW Vision Next 100 05

We wspomnianym trybie Easy Mode, prowadzący ma poczuć się jak w domu a to dzięki usytuowaniu fotelów czy oświetleniu wewnątrz, a obecny tryb auta ma być wyświetlany dla innych użytkowników dróg na przednim grilu.

Kolejnym koncepcyjnym rozwiązaniem proponowanym przez BMW ma zostać Alive Geometry, system komunikacji 3D używający 800 ruchomych trójkątów na konsoli sterowania. Ma to według zapewnień firmy wyeliminować potrzebę używania ekranów.

Połączenie trybu Ultimate Driver i Alive Geometry ma działać na zasadzie podpowiedzi idealnego toru jazdy czy punktów skrętu, zaś w trybie Easy Mode Alive Geometry miało by informować pasażerów i kierowcę na planowane hamowania czy skręty. 

 

BMW Vision Next 100 01Auta korzystające z wizji  BMW Vision Next 100 mają być jak się można domyślać wyposażone w szereg czujników, umożliwiających m.in. otwieranie drzwi w przypadku wykrycia nadejścia kierowcy, odsuwania koła kierownicy i podsuwania go po zajęciu miejsca na fotelu czy zamykania drzwi.
BMW Vision Next 100 04
 
Na chwilę obecną nie potwierdzone jest źródło napędu futurystycznych aut BMW wykonanych z włókien węglowych (hydrogen czy napęd elektryczny). Dokładna premiera może równie nastąpić za 10 jak i 100 lat, ale cena z pewnością do najniższych należeć nie będzie.