Home / Motoryzacja / Audi / BMW M2 – czy zagrozi Audi S3?

BMW M2 – czy zagrozi Audi S3?

bmw-m2-bmw-2015

BMW pracuje ciężko ostatnimi czasy aby przynieść linię M do każdego ze swoich segmentów, a zapowiedziana niedawno M2 wydaje się ten trend potwierdzać.

Przypominajce mniejszą wersję M4, M2 posiada nieco bardziej stonowany tył niż ten z serii 2, bez wątpienia inspirowane serią M1 coupe. Z informacji uzyskanych od BMW, M2 zostało zaprojektowane z myślą o aerodynamice, która dodatkowo pomaga podbić i tak już imponujące osiągi auta.

Większe łuki nadkola musiały z kolei zastosowane aby pomieścić większe niż w standardowej dwójce koła, przenoszące na nawwierchnię 364 konie mechaniczne i generowany przez nie moment obrotowy 465 NM. Takie parametry zostały osiągnięte przez zastosowanie 3 litrowego turbodoładowanego silnika sześciocylindrowego. BMW przygotowało w M2 także mały 'boost’ w postaci dodatkowego momentu 35 Nm dostępnego przez specjalną funkcję auta pomiędzy 1450 a 4750 obr.min.

Duch M4 pojawił się w dopalonej dwójce w postaci skrzyni biegów, hamulców, przedniej i tylnej osi, wału korbowego i pierścieni tłokowych. Do nowego auta została zaś dostosowana chłodnica, skutecznie studząca ciepło wydzielana podczas efektywnejjazdy.

Użyte do produkcji aluminium zredukowało wagę auta do 1495 kg. to z kolei ze wspomnianym silnikiem pozwoliło na uzyskanie 4,3 s (lub 4,5 w przypadku manualnej, 6 biegowej skrzyni) od zera do 100 km / h i prędkości 250 km/h ograniczonej elektronicznie.

Ciekawe bez wątpiienia jest zastosowanie turbosprężarki TwinScroll w części wydechu, co poprawia wydajność auta, a do tego radzi sobie z tym lepiej nawet na zimnym silniku.

BMW twierdzi, że M2 będzie  wstanie uzyskać spalanie ok. 7,7 l/ 100 km w trybie mieszanym oraz emitować jedyne 185 g CO2 na 100 km. W przypadku automatycznej skrzyni powinniśmy być w stanie uzyskać spalanie na poziomie 8,5 litra na 100 km.

Podczas gdy nowe M2 emanuje an zewnątrz emblematami M, to w środku także sportowy charakter daje o sobie znać, m.in za sprawą skórzanych siedzeń zlogiem „M”. Nawigacja satelitarna, cy łączność Bluetooth ma się do tego nie za bardzo, ale 19 calowe alufelgi z pewnością tak.

Sportowe M2 powinno pojawić się w salonach niebawem w cenie ok. 230 tys, zaś wersja z automatem DCT pomniejszy nasze konto o nieco ponad 267 tys.

BMW M2 Sport Coupe

 

bmw-m2