Home / Aktualności / Błąd w majowej aktualizacji Windows 10 powoduje problemy z siecią i Internetem

Błąd w majowej aktualizacji Windows 10 powoduje problemy z siecią i Internetem

Każda aktualizacja powinna po pierwsze wprowadzać nowe funkcje i po drugie eliminować wcześniej zauważone błędy. Z tymi udostępnianymi przez Microsoft jest ostatnio tak, że wprowadzają więcej błędów niż poprawek i nowych funkcji razem wziętych. Aktualizacja systemu Windows 10 z maja 2020 r. została już pobrana przez 7 procent wszystkich komputerów (dane z początku miesiąca). Chociaż ląduje na komputerach w szybszym tempie niż poprzednie aktualizacje, nie jest ona pozbawiona wad.

Najnowsze problemy z połączeniem sieciowym zostały nieco załatane przez zbiorcze aktualizacje z czerwca i lipca, ale niektórzy użytkownicy nadal widzą żółty trójkąt w pasku powiadomień i komunikat „brak dostępu do Internetu”.

Pomimo tego, co może powiedzieć nam system Windows, osoby, których dotyczy problem, nie są tak naprawdę w trybie offline. Nadal można załadować przeglądarkę i normalnie surfować po sieci, ale aplikacje, które wykorzystują stan internetu w systemie Windows 10 do nawiązywania połączenia, raczej nie będą działać. Należą do nich Cortana, Microsoft 365, OneDrive, Microsoft Store czy Spotify.

Spekuluje się, że problem może być związany z używaniem VPN lub proxy. Firma Microsoft potwierdza ten problem w poście na forum TechNet, podkreślając, że jest on badany, ale nie został jeszcze rozwiązany. Błąd podobno sięga okresu przed majową aktualizacją systemu Windows i został zauważony przez beta testerów.

Jak zasugnalizowało wielu użytkowników, „Brak połączenia z Internetem” można naprawić poprzez edycję Rejestru, co może mieć katastrofalne skutki, jeśli nie zostanie to wykonane poprawnie. Aby rozwiązać problem należy znaleźć i uruchomić edytor rejestru (regedit) a następnie nawigować do  “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NlaSvc\Parameters\Internet”

Po tej czynności trzeba zaznaczyć ‘EnableActiveProbing’, podwójnie kliknąć i zmienić wartość z 0 na 1 a następnie potwierdzić klikając OK. Zamykając edytor rejestru i restartując komputer potwierdzimy zmiany. 

Należy jednak zaznaczyć, że nieumiejętne grzebanie w rejestrze systemowym może spowodować poważne skutki. Także watro wspomnieć, że wymienione powyżej rozwiązanie nie działa w 100 procentach przypadków, niemniej może być warte wypróbowania zanim Microsoft wypuści stosowną poprawkę. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.