Home / Telefonia mobilna / Błąd 53 w smartfonie iPhone lub iPad – co robić

Błąd 53 w smartfonie iPhone lub iPad – co robić

Błąd 53 w iPhone 6

Błąd 53 w iPhone – nieautoryzowana naprawa Touch ID zamieni nasz smartfon w cegiełkę

Błąd 53 w smartfonie iPhone lub iPadzie to już nie pojedynczy przypadek, lecz masowa epidemia po aktualizacji iOS 9, które Apple komentuje w ten sposób:

Wraz z aktualizacją iOS 9 s smartfonach iPhone wprowadziliśmy obronę przed ewentualną ingerencją osób trzecich, które mogły by dostać się do prywatnych danych danego użytkownika. W tym celu znalazło się zabezpieczenie sensora Touch ID, które wymagać będzie teraz sparowania, zapewniającego, że nie został on podmieniony na złośliwą wersję. Kiedy system iOS wykryje, że nastąpiły jakieś zmiany w sprzęcie i spowoduje nieodwracalne zabezpieczenie iPhone i innych urządzeń korzystających z Toch ID.

Sytuacja jest na tyle zła, że jeśli wymieniliśmy sensor Touch ID na jego odpowiednik przed aktualizacją, po jej dokonaniu uzyskamy wspomniany błąd 53, który bez ostrzeżenia zablokuje nasze urządzenie Apple, wykorzystujące wspomniany sensor autoryzacji. Sytuacja dotyczy iPhone 5S, 6, 6S oraz modeli Plus, jak również nowszych iPadów.

Błąd 53 w smartfonie iPhone / iPad – jak się go pozbyć, jak się przed nim ustrzec?

Wygląda na to, że na obecną chwilę Apple mocno broni swojego stanowiska zasłaniając siłę dobrą użytkownika, aczkolwiek przeważająca liczba osób uważa, że jest to po prostu próba eliminacji znacznie tańszych napraw nieautoryzowanych punktów.

Póki co jeśli uszkodziliśmy nasz iPhone lub iPad, który wykorzystuje Touch ID, musimy się zgłosić do autoryzowanego punktu Apple i zapłacić nieco ponad 1 tys. zł za naprawę lub wymianę urządzenia na nowe (nasze dane jednak bezpowrotnie przepadną). Skorzystanie z nieautoryzowanego punktu oznaczać będzie nic innego jak po pierwsze wyrzucenie pieniędzy na naprawę w błoto, a po drugie zniszczymy bezpowrotnie nasze urządzenie.

W związku z taką a nie inną sytuacją radzimy w przypadku uszkodzenia sensora autoryzacji,gdy nie chcemy aby pojawił się błąd 53 w smartfonie iPhone lub iPadach, które się nam uszkodziły, skierować do autoryzowanego punktu Apple.

Nie wiemy czy firma z Cuppertino zdaje sobie sprawę, że może (i zapewne tak się stanie) stracić wielu klientów, którzy do tej pory dostarczali im przypływu gotówki. Nawet producenci samochodów nie zmuszają swoich klientów do napraw w autoryzowanych salonach, dlaczego Apple postanowiło się wyróżnić w tak niechlubny sposób?

blad 53 iPhone

 

AKTUALIZACJA:

Apple przeprosiło swoich użytkowników za wprowadzenie takich zabezpieczeń, które powodowały nieodwracalne jakby się mogło wydawać unieruchomienie iPhonów lub iPadów wykorzystujących Touch ID. Firma z Cuppertino powiedziała również, że “miał to być tylko test, który nie powinien opuścić fabryki i nie dotyczyć bezpośrednio użytkowników”.

Tak się jednak nie stało. Powodem, wycofania się z takich zabezpieczeń było wspomniane wcześniej oburzenie społeczności użytkowników, a tym samym powstanie pozwu zbiorowego.

Wraz z aktualizacją iOS 10.9.2, Apple umożliwiło ponowne używanie wydających się uszkodzonymi nieodwracalnie urządzeniami. Aby znów móc używać swojego iPhone lub iPada i wyczyścić błąd 53 należy połączyć się z iTunes i pobrać ową aktualizację.

Kienci, którzy zapłacili za naprawę Touch Id poza gwarancją, powinni skontaktować się z Apple w celu odzyskania pieniędzy.

Należy jednak podkreślić, że usunięcie błędu 53 nie oznacza możliwości korzystania z podmienionego przez firmy trzecie sensora autoryzacji (touch id). Możliwość taka oznaczała by w dalszym ciągu ominięcie zabezpieczeń i potencjalne narażenie użytkownika. Co więcej, Apple nie zmieni w tym swojej pozycji, czego dowodem jest niechęć odbezpieczenia iPhone sprawców ostatniej masakry w USA (San Bernardino), w której FBI chce aby odbezpieczono urządzenia sprawców w celu analizy danych.