Home / Aktualności / Bezprzewodowa sieć Flutter na Arduino i zasięgu jednego kilometra

Bezprzewodowa sieć Flutter na Arduino i zasięgu jednego kilometra

Projekt Flutterboard

Flutterboard Arduino
Projekt Kickstarter wydaje się być strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o szukanie funduszy na nowo powstające projekty niezależnych twórców lub firm. Warto tu wspomnieć o jednym projekcie, który nie został uwieńczony sukcesem a mianowicie smartfon Ubuntu Edge.


Jednak z analizy wynika, iż bardzo duża liczba projektów uwieńczona zostaje sukcesem a tym samym produkty te widzą światło dzienne.


Takim przykładem może być projekt Pressy, który z zamierzonego celu 40 tys. dolarów uzbierał obecnie 340 tys. (do końca zbiórki pieniędzy zostało 42 dni).

Projekt Flutter bo o nim tu mowa to pomysł na bezprzewodową sieć typu mesh, bazująca na połączeniu urządzenie do urządzenia (np. komputer do komputera itp.) dodatkowo zabezpieczona sprzętowym szyfrowaniem 256 bitowym AES. Nie byłoby to zbyt nadzwyczajne rozwiązanie gdyby Flutterboard nie miał zasięgu między urządzeniami wynoszącymi około 975 metrów (100 razy więcej niż połączenie wi-fi jak podaje producent urządzenia).

Arduino UnoFlutter bazuje na mini komputerze Arduino (podobnym do raspberry pi) i kosztuje odpowiednio $20 i $30 za wersje podstawową oraz pro (posiadającą dodatkowy przycisk, więcej pamięci oraz możliwość ładowania baterii którymi jest zasilana).

Na  chwilę obecną urządzenie jest testowane w Stanach zjednoczonych i posiada licencję na używanie pasma 915 MHz (które notabene jest dostępne tylko w ameryce północnej) lecz przewidziane są pasma częstotliwości używane w innych krajach.

Za Flutterboard stoi twórca Taylor Alexander, który w przeszłości był odpowiedzialny za sieci typu Zigbee. Zigbee ze względu na komplikacje techniczne nie zdobyło aż takiej popularności przez co zmusiło swoich twórców do wybrania indywidualnych ścieżek rozwoju. To doprowadziło w efekcie Alexandra to rozpoczęcia prac nad projektem Flutter.

Potencjalne zastosowania Flutterboard

Jak podaje autor projektu zastosowania są niemalże bezgraniczne. Czy to jeśli chcesz sprawdzić temperaturę jakiegokolwiek urządzenia w domu, otrzymać powiadomienie smsem gdy poczta zostanie dostarczona do twojej domowej skrzynki, wyłączyć światło w salonie czy kontrolować swój zdalnie sterowany helikopter  za pomocą swojego smartfona to to rozwiązanie daje ci zasięg i możliwości.

Firma stojąca za Flutterem zamierza stworzyć szereg filmów instruktażowych pomagających swoim nabywcom do stworzenia nietypowych rozwiązań. Technologie opracowane przez nią będą podlegały licencji Open Source (schematy, projekt układów scalonych, lista użytych materiałów a także aplikacje mobilne i firmware samego urządzenia).

Eksperci widząc potencjał w tym rozwiązaniu nie przestają jednak ostrzegać przed wolniejszym jego przyjęciu chociażby ze względu na brak niektórych standardów sieciowych. Sam produucent Fluttera zapowiedział rozpoczęcie wysyłki dla osób, które jako pierwsze wsparły pomysł już za ok 6 miesięcy.