Home / Aktualności / Bezpłatne narzędzie Bitdefender Home Scanner pozwala zabezpieczyć sieć domową

Bezpłatne narzędzie Bitdefender Home Scanner pozwala zabezpieczyć sieć domową

Bitdefender-home-scaner-700

Bitdefender Home Scanner  to najnowsze narzędzie firmy Bitdefender, które pozwala na zabezpieczenia domowej sieci Wi-Fi, nie tylko bezprzewodowej, ale i lokalnej.

Skanowanie pozwala nam uzyskać pełen wgląd w urządzenia, które są już podłączone lub dopiero chcą się do niej podłączyć. Skanowanie domowej sieci pozwala na uzyskanie podglądu, które urządzenia są bezpieczne, a które są narażone na ryzyko ataku i przejęcia lub podsłuchu. Po kliknięciu na komputer lub urządzenie z potencjalnym ryzykiem, dostaniemy informacje jakie posiada ono luki i jak można im zaradzić. Dodatkowo, jeżeli klikniemy na urządzenie, możemy zobaczyć jego opis i przypisać rodzaj, np. telefon lub tablet. Dzięki temu darmowemu narzędziu od firmy Bitdefender, mamy pod kontrolą kto łączy się do naszej sieci i na jakim adresie IP.

Bitdefender Home Scanner

Bezpieczeństwo domowej sieci (lub tej firmowej) jest niezwykle ważne z kilku powodów. Zdarzały się takie przypadki kiedy to osoby zainstalowały w domu monitoring do podglądania sytuacji podczas nieobecności na wakacjach, a hackerzy przejęli do niego dostęp aby przesyłać do internetu obraz gdy właściciele byli w domu. Poza ochroną prywatności narazili się oni na utratę danych, jako po tym skradziono im poufne dane z podłączonych do tej sieci komputerów.

Inną niebezpieczną sytuacją jest taka, w której hacker dostaje się do naszej sieci i przejmuje kontrolę nad naszymi urządzeniami, wykorzystując je do dokonania ataków na inne strony. W takim przypadku wygląda jakbyśmy to my byli winni, co w rezultacie może dla nas oznaczać poważne kłopoty.

W dobie urządzeń IoT ważne jest monitorowanie tego co łączy się lub jest już podłączone do naszej domowej lub firmowej sieci. Jak w wielu przypadkach, niewiedza nie jest traktowana jako usprawiedliwienie w przypadkach opisanych powyżej. Cieszymy się, że narzędzia takie jak Bitdefender Home Scanner jest w stanie pomóc nam wykryć niepożądane urządzenia w naszej sieci.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.